Koho pošlem a kto pôjde?

Koho pošlem a kto pôjde? Otázka, na ktorú kladne odpovedali traja novokňazi, keď dnes, v sobotu 15. júla 2023 v Chráme sv. Trojice v Prešove zložili ordinačný sľub. Ondrejovi Barancovi, Kristínke Halžovej a Matúšovi Korenkovi Zbor biskupov ECAV pripomenul Božie zasľúbenia, ktoré ich budú ako maják viesť a sprevádzať v začiatkoch krásnej, no rovnako tak náročnej služby.

Tento rok si pripomíname aj 50. výročie Leuenbergskej zmluvy. V roku 1973 vo švajčiarskom centre v Leuenbergu neďaleko Bazileja podpísali protestantské cirkvi v Európe dohodu o širšej vzájomnej teologickej a praktickej spolupráci. Táto významná dohoda je známa aj pod názvom Leuenberská konkordia. Jedným z najdôležitejších článkov dohody je účasť na spoločenstve svätej Večere Pánovej a vzájomné uznávanie ordinácie duchovných. Naša cirkev je jedným zo signatárov a zakladajúcich členov spoločenstva, ktoré vzniklo na základe tejto dohody, a ktoré sa dnes nazýva Spoločenstvo protestantských cirkví v Európe.

Skutočnosť, že si cirkvi v tomto spoločenstve navzájom uznávajú sviatosti a ordináciu duchovných sme chceli vyjadriť aj takým spôsobom, že sme na ordináciu našich novokňazov pozvali najvyšších predstaviteľov cirkví Spoločenstva zo Slovenska. Za Reformovanú kresťanskú cirkev prijal pozvanie biskup Róbert Géresi.

Rodina evanjelickej cirkvi vyprosuje pre novokňazov požehnanie, odvahu, silu a pevný krok na ceste, ku ktorej boli Bohom pozvaní a povolaní.