Kniha Turca 2019 pozná už svojich víťazov. Jedno z ocenení putuje aj do Príboviec

Turčianska knižnica v Martine, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, odovzdávala v stredu 3.6.2020 ocenenia 12. ročníka čitateľskej ankety o najzaujímavejšiu regionálnu publikáciu uplynulého roka „Kniha Turca 2019“.

V 12. ročníku tejto súťaže bolo nominovaných 42 knižných titulov, 19 nominácii v kategórii beletria a 23 nominácií v kategórii odborná literatúra.

Medzi nominované knižné tituly v kategórii Odborná literatúra sa dostala aj publikácia vydaná Evanjelickým cirkevným zborom Príbovce s podporou Vlastivedného odboru Matice Slovenskej, ktorá zachytáva život a dielo človeka – kňaza Mgr. Jána Chalupku, 8. zborového farára pôsobiaceho v CZ ECAV Príbovce v rokoch 1943 až 1997, teda neuveriteľných 54 rokov. Svojich cirkevníkov poznal od narodenia, denne sa s nimi stretával a sprevádzal ich životom – konfirmoval, sobášil a aj vyprevádzal na poslednej rozlúčke.

Čitateľská verejnosť mohla hlasovať dvomi spôsobmi - vypísaním hlasovacích lístkov, alebo prostredníctvom online hlasovania cez webovú stránku Turčianskej knižnice od 3.3. do 30.4.2020. Celkovo tak bolo odovzdaných 3 029 hlasov.

Publikácia o živote a diele Jána Chalupku sa v tejto súťaži umiestnila na peknom 3.mieste v kategórii Odborná literatúra.
Kniha Turca 2019 - Ocenení autori a ich publikácie:

Kategória odborná literatúra:
1. miesto: Martin Ferenčík: Športoví veteráni Turca
2. miesto: Lucia Časnocha Lúčanová: Infekcie novorodencov
3. miesto: Ľubomír Žila: Predstavitelia a funkcionári Evanjelického cirkevného zboru augsburského vyznania Príbovce: Mgr. Ján Chalupka: 8. zborový farár pôsobiaci v Príbovciach v rokoch 1943-1997

Kategória beletria:
1. miesto: Vladimír Plica: Poľovníkove nezábudky
2. miesto: Anna Ursíny-Jamrišková: Naháňanie tieňa
3. miesto: Tereza Oľhová: Nespúšťaj oči z trate

Ľubomír Žila / 6.6.2020, Zdroj: Facebook/Turčianska knižnica v Martine – oficiálna stránka

Ľubomír Žila