Kirchentag prilákal do Dortmundu viac ako 120 tisíc veriacich

V dňoch 19. – 23. júna sa konal v Dortmunde nemecký evanjelický Kirchentag. Tohtoročným mottom bol biblický verš z 1 knihy Kráľov 18, 19: „Čo je to za predmet nádeje, v ktorý dúfaš“. Zastúpená bola aj Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku a tiež veriaci zo Západného dištriktu a zástupcovia Ekumenickej pastoračnej služby.

Tajomníci pre zahraničie Generálneho biskupského úradu Andrej Kuruc a Marcela Kmeťová prezentovali ECAV na Slovensku v tržnici duchovných možností. Mesto Dortmund patrí do spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Je to najľudnatejšia, najzápadnejšia a štvrtá najväčšia spolková krajina Nemecka. Jej hlavný mestom je Düsseldorf. Biskupkou Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Vestfálsku je Annette Kurschus, ktorá poslúžila kázňou slova Božieho na otváracích službách Božích. Hodnotenie Kirchentagu ponúkla generálna tajomníčka Julia Helmke: Tento Kirchentag ovplyvnilo aj to, že Dortmund sa stal miestom dobrých správ z celého sveta. A to nie iba na národnej úrovni, ale aj na medzinárodnej úrovni. Digitálne, analogicky, interaktívne a celkom meditatívne. Tento pavilón bol miestom, z ktorého sa šírili dobré správy do celého sveta, vývoj jeho tváre a jeho dejín.
V stredu večer sa uskutočnila „medzinárodná hodina privítania“, počas ktorej privítali aj členov medzinárodného prípravného výboru Kirchentagu. V krátkom programe predstavili test dôvery, keďže témou Kirchentagu bola dôvera. Po tomto programe boli vytvorené jazykové skupinky, v ktorých sa mohli zahraniční hostia porozprávať v rodnej reči.
"Na všetkých miestach Kirchentagu bolo cítiť veľkú pozornosť ľudí. Ukázala sa veľká vôľa ku koncentrácii v každej rozmanitosti, vôľa ku kvalite, a to boli naše požiadavky. Chceme sa zúčastniť a patríme k tomu, bolo vypočuté. Ako posolstvo Kirchentagu sme pripravili rozmanitosť a toto posolstvo sa počas Kirchentagu posilnilo a stalo sa viditeľným tak v cirkvi ako aj v spoločnosti. Avšak z Kirchentagu sa udialo viac ako iba hovorenie a počúvanie. Kirchentag sa stal miestom skúseností so skutočne každodennou dôverou, škandál to a ako zabrániť zločinom na mori sa stal zreteľným, áno Kirchentag pomenováva nespravodlivosť, dvíha svoj hlas za ľudí, ktorí sa každý deň utopia v Stredozemnom mori, ukázal rozmanitosť, podporuje tých, ktorí stoja za klimatické zmeny, tých , ktorí podporujú skutočné susedstvo Európy a Afriky," povedala generálna tajomníčka Julia Helmke.
V nedeľu sa konali záverečné služby Božie na štadóne Signal Iduna Park v Dortmunde. Zúčastnilo sa na nich približne 70 000 účastníkov. Kázňou slova Božieho poslúžila Sandra Bils z Hannoveru. Kázňový text: Žid 10, 35 - 36: Nestrácajte teda dôveru, čaká ju veľká odmena. Musíte byť vytrvalí, aby ste vyplnili vôľu Božiu a dosiahli zasľúbenie. Ponúkame vám kázeň v slovenčine: Kázeň Sandry Bills v Dortmunde 2019.pdf

Po kázni celé zhromaždenie prečítalo Žalm 23. Nasledovali príhovorné modlitby, na ktoré zhromaždenie odpovedalo zaspievaním výroku Pane, zmiluj sa – Kyrie.
V rámci služieb Božích sa konala zbierka pre organizácie Sea-Watch ako aj pre integrálny projekt akcie Chlieb pre svet v Etiópii. Počas služieb Božích zaznela aj pieseň s názvom „Auf dich vertrauen“, zložená pre 37. Kirchentag  v Dortmunde.

----------------------------------------------------------------

Kirchentagu v Dortmunde sa zúčastnili aj duchovní Ekumenickej pastoračnej služby – riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR plk. Mgr. Milan Petrula, duchovní mjr. Mgr. Ján Paciga, PhD. ako aj dvaja príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky npor. Mgr. Mojmír Magerčiak a npor. Mgr. Peter Tomčík. Pri stánku ECAV sa nielen pristavili a so záujmom prezreli pripravenú prezentáciu slovenských evanjelikov, ale vo štvrtok popoludní prevzali približne na dve hodiny službu v tomto našom slovenskom stánku a prezentovali slovenské cirkevné aktivity okoloidúcim návštevníkom Kirchentagu. Zúčastnili sa taktiež viacerých aktivít, prednášok a výstav festivalu a navštívili aj stánky nemeckej duchovnej služby v polícii, kde riaditeľ Úradu EPS MV SR Milan Petrula rokoval s prítomnými predstaviteľmi nemeckej policajnej duchovnej služby o ďalšej vzájomnej spolupráci. Zúčastnili sa aj viacerých podujatí a Služieb Božích, ktoré sa konali na námestiach a ďalších priestoroch Dortmundu, kde v pokojnej, priateľskej, bratsko–sesterskej atmosfére s ďalšími účastníkmi tejto vzácnej cirkevnej slávnosti prežili vďaka Bohu príjemné a požehnané spoločne chvíle.