Keď obdarovať je rovnakou radosťou, ako byť obdarovaný

Keď obdarovať je rovnakou  radosťou, ako byť obdarovaný

Keď nám v polovici septembra pristál v e-maili zoznam detí pre vianočnú pomoc v Srbsku, začal sa 10. ročník projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok, alebo – každé dieťa je jedinečné“. Hlavnou myšlienkou každý jeden rok je obdarovať znevýhodnené či handicapované deti tesne pred Vianocami. Teda v čase, kedy si pripomíname to najväčšie obdarovanie pre ľudstvo. Dar spasenia a milosti Božej v Pánovi Ježišovi Kristovi. Preto, lebo On koná s veľkou láskou k nám, chceme aj my konať voči druhým a sebe navzájom.

Nasledovalo rozdelenie jednotlivých zoznamov viac ako 800 detí po celom Slovensku do cirkevných zborov, ktoré sa zapojili aj po uplynulé roky. Vďaka rýchlemu zdieľaniu výzvy zo strany šikovných mediálnych tajomníčok na GBÚ a BÚ ZD, sa prihlásili aj nové cirkevné zbory. Tak sa už v septembri mohli ochotní ľudia na Slovensku zamýšľať nad tým, čím by potešili konkrétne dieťa v decembri. Takmer 2 mesiace môže rodina, či jednotlivec, ktorý vianočný balík pripravuje, premýšľať o prijímateľovi a tým sa táto pomoc stáva naozaj osobnou. A tak to aj deti pri otváraní balíkov cítia a prežívajú. Pomohla tomu aj snaha pripraviť o obdarovaných deťoch čo najviac informácií. Preto má každý k dispozícii okrem mena a veku, aj veľkosť oblečenia, záľuby a národnosť dieťaťa. A tak každý, kto si otvorí na Vianoce balík zo Slovenska, v ňom nájde nielen nové veci, školské a hygienické potreby, oblečenie, sladkosti, knihu či vianočný pozdrav, ale aj stopu lásky konkrétnych ľudí, ktorí ju spolu s ostatným do balíka vložili. Je krásne, keď vidíte veľkú radosť u tých, ktorí balíky pripravujú, radosť – ako by ich napĺňali pre vlastné deti.
Musím povedať, že po skúsenostiach z ostatných rokov, blížiac sa ku maďarsko-srbským hraniciam, začne človek pociťovať určitú nervozitu a obavy zo zvyčajných komplikácií a nepredpokladaných prekážok. Tento rok sme však vďaka Pánovi prešli najlepšie, ako sme mohli. Žiadny zádrhel, nič neočakávané, všetky dokumenty nás už čakali vytlačené a rovnako aj na druhý deň, kedy sme v Pančeve dokončovali colnú deklaráciu. Už len odovzdať celý náklad pani riaditeľke Centra sociálnej práce a pomoci Dušanke Petrak v Kovačici a dielo lásky a vianočnej pomoci z našej strany je ukončené.
Aj tento rok pri pohľade na pripravené a s ochotou naplnené vianočné balíčky, sa mi žiada povedať, že ľudia na Slovensku vedia otvoriť svoje srdcia naozaj do hĺbky. Ďakujem Pánu Bohu za každého jednotlivca, za všetkých viac ako 30 cirkevných zborov z ECAV, základné školy, farnosti z Rímsko-katolíckej cirkvi, za tých, ktorí zabezpečili cestu a prevoz s prosbou, aby Pán Boh všetkých odmenil svojou milosťou a požehnaním.

Jozef Havrila