Jedenásť spevokolov ponúklo radosť zo spievania

Bratislavský seniorát ECAV na Slovensku v spolupráci so svojím Výborom cirkevnej hudby pripravil aj tohto roku Prehliadku spevokolov Bratislavského seniorátu. V nedeľu Cantate, 19. mája, sa zišlo v Bratislave, v petržalskom evanjelickom kostole Svätej Trojice, jedenásť speváckych zborov.

Požehnané poobedňajšie stretnutie povzniesol spoločný spev piesne z Evanjelického spevníka Spievajte Bohu nové piesne a duchovné slovo pani farárky Andrei Lukačovskej.

Nielen účinkujúci, ale všetci prítomní poslucháči vnímali pravdivosť slov nášho reformátora, že hudba je nádherný Boží dar, ktorý pozdvihuje dušu. Myslím, že dirigentka jedného zo spevokolov svoje pocity vyjadrila za všetkých účinkujúcich: „Všetci cítime radosť, keď ju (hudbu) spolu počúvame a spievame. Zažívame tak pravé spoločenstvo veriacich duší. A túto našu radosť zo spievania Vám dnes prinášame.“

Spevokoly BAS sú rôznorodé. Sú medzi nimi „menšie“ či početnejšie zoskupenia spevákov, sú spevokoly „mladšie“, či také, kde má zastúpenie hlavne vyššia veková kategória, sú dirigenti či dirigentky amatéri, ale máme spevokoly aj pod vedením profesionálov. A tak je celkom prirodzené, že aj úroveň spevokolov je rôzna. Jedno však majú spoločné: zanietenie pre službu spevom a odhodlanie vydať zo seba to najlepšie. „Svojim spevom sa snažíme prinášať ľuďom nielen potešenie z hudby, ale aj radostnú zvesť evanjelia.“

Je dobrou známkou, že viaceré zbory pristupujú aj k dramaturgii svojho vystúpenia premyslene, niektoré cielene siahli po úpravách našich slovenských evanjelických skladateľov, dokonca sme si vypočuli ako príspevok k 100. výročiu tragickej smrti M. R. Štefánika pieseň Štefánikovi – podľa textu M.Rázusovej – Martákovej na hudbu Jána Valašťana – Dolinského.

Podujatie rámcovali úvodným a záverečným slovom domáci farári, manželia Kolesárovci a oficiálnu časť ukončil opäť spoločný spev piesne Nuž Bohu ďakujme za originálneho sprievodu organistu Janka Siromu. Vďaka pohostinnosti cirkevného zboru Bratislava-Petržalka mohli dojmy z príjemného a povznášajúceho stretnutia pri hudbe ešte doznievať v priateľských rozhovoroch.

foto: Ján Miklánek