Inštalácia v Senici

2. nedeľa po Svätej Trojici bola v Senici (MYS), slávnostnejšia, ako iná. Konala sa tu totiž inštalácia zborového farára Jána Čermáka. Do Senice prišiel v jeseni minulého roku zo vzdialeného zboru Želiezovce. Keďže pochádza z Myjavského seniorátu, vrátil sa vlastne po rokoch do rodného kraja, kde sme ho srdečne privítali.

Na úvod bohoslužieb vystúpil domáci spevokol s piesňou "Slávnostné ráno".
         Inštaláciu vykonal brat senior myjavského seniorátu Miroslav Hvožďara za asistencie brata farára Juraja Šefčíka a sestry farárky Emílie Talábovej. Pre túto príležitosť si brat Hvožďara vybral biblický text J 10,14: "Pán Ježiš hovorí: Ja som dobrý pastier: znám svoje a mňa znajú moje...." V závere poprial bratovi Čermákovi, aby ho pán Boh v novej službe požehnal, dal mu vytrvalosť, múdrosť a silu do ďalšej práce, ktorá ho v zbore čaká.
         Ženy oblečené v tradičných krojoch, aké si pri slávnostných príležitostiach obliekajú cirkevníčky zo susednej Prietrže, potom obliekli bratovi farárovi krásnu, novú, ručne vyšívanú kamžu.
         Slávnostné bohoslužby pokračovali kázňou Slova Božieho. Kazateľom bol brat farár
Marek Ivan z cirkevného zboru Bystré (ŠZS), ktorý je dobrým priateľom brata Čermáka. Kázal na text 2Tim 2, 24-25: "A Pánovmu služobníkovi sa nepatrí vadiť, ale byť prívetivým ku všetkým, spôsobným vyučovať a trpezlivo krivdy znášať. Protivníkov nech krotko karhá, či by im Boh nedaroval pokánie, aby poznali pravdu."
         V pokázňovej časti sa prihovorili viacerí významní hostia: farári zo susedných zborov, medzi nimi aj Juraj Šefčík, ktorý v Senici pôsobil vyše 24 rokov, tiež seniorátny dozorcovia - súčasný i predchádzajúci. Ďakovné a povzbudzujúce slová priniesli zástupcovia CZ zo Želiezoviec, ako aj brat farár Ľubomír Trnavský, bývalý blízky spolupracovník Jána Čermáka.
         So svojím pozdravom a kyticou kvetov prišiel aj primátor mesta Martin Džačovský. Domáci cirkevníci sa prihovorili svojmu farárovi veršovaným príhovorom. Ako posledný sa prihovoril a poďakoval novoinštalovaný brat farár Ján Čermák.
      Pred záverom znovu zaspieval spevokol a so svojou piesňou vystúpila i domáca mládežnícka skupina. Bohoslužby končili mohutným spevom piesne Hrad prepevný.
     Pri východe z chrámu boli všetkým ponúkané sladké zákusky a viacerí využili aj pozvanie na malé občerstvenie na farskom dvore. Pre oficiálnych hostí bol pripravený slávnostný obed.

Oľga Zlochová