„Hlahol“ kostolných zvonov v Príbovciach

Každoročne si Evanjelický cirkevný zbor a.v. v Príbovciach, tak ako v mnohých ďalších cirkevných zboroch po celom svete,  "hlaholom“ kostolných zvonov pripomenuli padlých vojakov z 1. svetovej vojny, ale aj všetky obete vojen a ozbrojeného násilia.

Stalo sa tak aj dnes, 11.11.2019, keď o 11-ej hodine 11-ej minúte rozozvučali kostolné zvony ako pripomienka vojnových hrôz. Zo 65 miliónov vojakov mobilizovaných všetkými bojujúcimi štátmi ich bolo 8 miliónov zabitých a ďalších 21 miliónov zranených alebo doživotne zmrzačených. Hrôzy a útrapy z tejto vojny zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že bezprostredne po skončení vojny bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. Symbolom veteránov 1. svetovej vojny sa stali červené maky.
Vzdajme úctu každému vojnovému veteránovi, ktorý nasadzoval svoj život, aby sme my dnes mohli žiť, ale aj všetkým obetiam vojen a ozbrojeného násilia!

Ľubomír Žila