Generálny duchovný na EBF UK

Pod názvom diskusného večera „Duchovný v uniforme“ navštívil brat generálny duchovný Ústredia EPS v OS a OZ SR, plk. Mgr. Viktor Sabo, (GD) vo štvrtok 5.5.2022 pôdu Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Na tejto návšteve GD ho sprevádzal aj policajný duchovný Úradu EPS MV SR, kpt. Mgr. Milan Bartko, slúžiaci na Akadémii Policajného zboru v Bratislave.

Tento diskusný večer mal 2 časti – v prvej brat GD predstavil duchovnú službu a v druhej časti hovoril o svojom osobnom svedectve.
Sestra spirituálka – duchovná správkyňa Teologického domova pri EBF UK Mgr. Erika Valková-Krišťáková, PhD., ho privítala v aule EBF UK nielen pred študentami-teológmi, ale aj návštevníkmi diskusie.
Generálny duchovný hovoril na úvod o biblickom spojení vojakov, vojska a armády už v biblických príbehoch Novej zmluvy. Poukázal na vojenskú terminológiu v evanjeliách (12 plukov anjelov) a tiež ozbrojenosť mečom samotných Ježišových učeníkov.
Z publikačnej činnosti predstavil aj knihu, ktorú vydalo Ústredie EPS v OS a OZ SR „Duchovní na bojiskách“, ktorá reflektuje historické postavenie duchovných v armáde počas prvej či druhej svetovej vojne a aj o spolupráci evanjelických a aj katolíckych farárov.
Je tiež dôležité, ako duchovných sa venovať cintorínom, vojenským hrobom či ekumenickým bohoslužbám, nakoľko z histórie práve kňazi mali na starosti matriky, hroby a cintoríny.
Keď vstúpila Slovenská republika do NATO, tak jedna z podmienok pre vstup, bola zriadiť duchovnú službu v Ozbrojených silách SR. Nezastupiteľnú a veľmi významnú úlohu v tomto úsilí mal brat profesor ThDr. Igor Kišš, ktorý mal skúsenosť s etikou.
1.3.2003 vznikol Ordinariát OS a OZ SR a 1.7.2006 vzniklo Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR.
Chronologicky pred vznikom týchto dvoch duchovných služieb bol zriadný Úrad vojenských duchovný, ktorý sa potom rozdelil na tieto dodnes existujúce duchovné služby v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch.
Ozbrojené sily znamenajú armádu Slovenskej republiky – Ministerstvo obrany SR a pod pojmom ozbrojené zbory rozumieme Políciu – Ministerstvo vnútra SR, Zbor väzenskej a justičnej stráže – Ministerstvo spravodlivosti a Finančnú správu – Ministerstvo financií SR.
Brat generálny duchovný zdôraznil študentom a poslucháčom, že duchovná služba je hlavne sprevádzajúca služba. Duchovný má byť vojakovi vojakom, policajtovi policajtom, strážnikovi strážnik a colníkovi colník. Duchovný nesmie svoju službu obmedzovať len na konanie Služieb božích, ale má byť pri ľuďoch, ktorí sú mu zverení.
Názorne predstavil aj teraz prebiehajúcu humanitárnu aktivitu na východnej hranici, kde práve Ústredie EPS v OS a OZ SR postavilo svoj vojenský stan, ktorý sa stal útočiskom pre dobrovoľníkov a aj pre prichádzajúcich utečencov, aby si tam oddýchli a občerstvili sa.
Na záver tiež upozornil, že duchovní, ktorí slúžia v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch podliehajú aj pravidlám svojich vysielajúcich cirkví. Zároveň ponúkol aj možnosť tým, ktorých by táto možnosť oslovila, že sa na neho môžu obrátiť alebo aj navštíviť priestory Ústredia EPS v OS a OZ SR, ktoré sídli na Ministerstve obrany.
Druhou časťou večera bolo osobné svedectvo Viktora Saba, kde prítomným povedal o svojej ceste a Božom riadení v jeho živote.
Ako prvé zdôraznil terajším študentom a budúcim kňazom, aby nezabúdali na osoboné stíšenia, sebadisciplínu. Kto dáva, ten musí aj čerpať a prijímať a na tento aspekt upriamil aj na Ježiša. Kristus v evanjeliách je často opísaný ako veľký modlitebník, ktorý sa modlieval sám a bol vytrvalý v modlitbách. To sa očakáva aj od každého duchovného v duchovnej službe bez rozdielu, či slúži v armáde, alebo v cirkevnom zbore.
Upozornil na 2 významy kríža: 1. pod krížom máme ostávať ale aj 2. máme ho vziať a nasledovať Krista. Máme vziať svoje jarmo a nasledovať Krista, lebo On tam je už prvý a pozýva nás ho vziať.
Viktor je ženatý a s manželkou Marcelkou, ktorá je tiež farárka, pôsobili v cirkevnom zbore Párnica, odkiaľ posledné 2 roky dochádzal a dokončil bohosloveckú fakultu. Po zmene kňazskej stanice z Párnice prišli do cirkevného zboru Východná, ktorý leží neďaleko Liptovského Mikuláša, kde je Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika (AOS).
Sami vojaci-evanjelici na AOS, keď videli, že na akadémii pôsobí katolícky farár, sa pýtali, prečo nemajú aj oni svojho kňaza, a tak oslovili Viktora, či by neprišiel slúžiť Služby Božie.
V roku 2006 nastúpil do armády a práve do Martina na regrutačný výcvik, a práve tam, kde po ukončení základnej vojenskej službe sa už nikdy nechcel vrátiť. Cítil sa ako Jonáš, ktorého Pán Boh povoláva presne tam, kde on si myslel, že nikdy sa viac neukáže. Je momentálne najdlhšie pôsobiacim a slúžiacim kňazom, ktorý je v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR.
Pre študentov vyzdvihol duchovnú službu ako počúvajúcu službu. Mnohí ľudia, ktorých stretávame majú rôzne bolesti a trápenia a to je nezastupiteľná úloha keď vedia, že sa môžu svojmu duchovnému zdôveriť a mať s ním priateľský a dôverný vzťah.