Generálny biskup Ivan Eľko sa prvýkrát stretol s biskupom Reinhartom Guibom

V piatok, 8. novembra sa prvýkrát generálny biskup ECAV Ivan Eľko stretol s biskupom ECAV v Rumunsku Reinhartom Guibom. Na stretnutí sa zúčastnili ďalší dvaja zástupcovia z Rumunska Stefan Cosoroaba a farár Zoran Kezdi.

Cieľom stretnutia bolo zoznámenie sa s novým generálnym biskupom ECAV a vzájomné rozhovory o pripravovanom podujatí v rámci medzinárodného projektu Tváre – Hranice – Bratia a sestry (Gesichter – Grenzen – Geschwister). V roku 2018 sme spomínali na nové usporiadanie sveta po 1. svetovej vojne. V strednej a južnej Európe sa zmenili štátne hranice a nanovo sa rozčlenili i evanjelické cirkvi v týchto krajinách. Evanjelická cirkev a.v. v Rumunsku prijala túto skutočnosť ako impulz ku vzniku tohto dlhodobého projektu, ktorý odštartoval pred rokov v Bukurešti. Ťažiskom projektu je výstava, ktorá predstavuje rôzne Evanjelické cirkvi v strednej a juhovýchodnej Európe na základe vybraných osobností. Odvtedy je výstava zobrazovaná v rôznych častiach regiónu a upozorňuje na udalosti, ktoré sú iba zriedka v centre pozornosti širokej verejnosti. V roku 2021 príde táto výstava aj na Slovensko. ECAV na Slovensku reprezentuje sestra Ľudmila Veselá, ktoré prežila spomínané pohnuté roky.