Friedemann Oehme a Martin Henker sa stretli s Ivanom Eľkom

V utorok, 3. mája prijal generálny biskup Ivan Eľko vzácnu návštevu z Evanjelickej luteránskej cirkvi v Sasku. Boli to vrchný cirkevný radca Friedemann Oehme a superintendent v.v. Martin Henker. Cieľom ich návštevy bolo predstaviť prácu Fondu solidarity saského farárskeho spolku, ktorý má už takmer rok nového výkonného riaditeľa. Je ním superintendent v.v. Martin Henker.

Na otázku čo je farársky spolok, odpovedal Martin Henker:
V Sasku bol po revolúcii a zjednotení so západným Nemeckom založený farársky spolok a dôležití ľudia z tohto združenia povedali: teraz chceme prejaviť solidaritu s farármi a zamestnancami evanjelických cirkví vo východnej Európe. Tak vznikol Fond solidarity, do ktorého farári dobrovoľne odvádzajú časť svojho platu. Z týchto peňazí sa podporujú farári v cirkevných zboroch. Deje sa to prostredníctvom pozvaní na dovolenku pre celú rodinu a prostredníctvom podpory v mimoriadnych núdzových situáciách, napr. keď je niekto vážne chorý, aby sa mohli zaplatiť náklady na liečbu alebo rehabilitáciu.

Prečo farársky spolok podporuje našu ECAV na Slovensku?
Pretože Slovensko je zo starého spojenia s Českou republikou Československo a bolo jednou zo susedných cirkví a krajín Saska. Ako to konkrétne začalo, neviem. Existuje výber partnerských cirkví, ktorý sa časom vyvinul. Neviem o žiadnych dokumentoch, podľa ktorých sa o tom rozhodlo. Existujú aj protestantské cirkvi vo východnej a západnej Európe, ktoré nie sú podporované z Fondu solidarity.

Prečo farársky spolok podporuje našu ECAV na Slovensku - Oehme:
Máme spoločné skúsenosti v dejinách, vo východnom Nemecku a v krajinách strednej Európy sme žili v komunistickom systéme, čo bola pre cirkvi a kresťanské rodiny ťažká a komplikovaná situácia. Tieto spoločné skúsenosti nás do istej miery formujú aj dnes. Ľudia vo východnom Nemecku, ale aj v strednej a východnej Európe nemohli jednoducho cestovať po svete, bola tu železná opona. Pre nás v Sasku bola Česká republika a Slovensko klasickou dovolenkovou destináciou. Počas našich ciest po týchto krajinách sme sa stretli aj s cirkevnými zbormi a kresťanmi, a preto tam existujú pestované tradície. Práve počas našej cesty sme sa rozprávali, ako sme robili turistiku do Vysokých Tatier, do Malej Fatry. Toto sú regióny, ktoré veľmi dobré poznáme.