Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Dnes, 9. septembra, si na Slovensku pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý odkazuje na prijatie tzv. Židovského kódexu v roku 1941. . Na túto udalosť nezabudli ani predstavitelia Židovskej náboženskej obce a ostatných cirkví pri kladení vencov k pamätníku holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave. Boli medzi nimi aj Ivan Eľko generálny biskup ECAV na Slovensku a jeho tajomník Boris Mišina.

Medzi prítomnými nechýbali predstavitelia Vlády Slovenskej republiky, zástupcovia rôznych veľvyslanectiev, medzi nimi aj Izraela.

Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry sa v daždivom počasí prihovoril všetkým prítomným a práve na margo kvapiek spomenul, že "aj nebesá plačú, keď si spomínajú na smutný ten deň pred 78 rokmi."

Vláda vojnovej Slovenskej republiky prijala 9.9.1941 tzv. Židovský kódex. Bola to najrozsiahlejšia právna norma vojnového slovenského štátu. Obsahoval celkovo 270 paragrafov, v ktorých prevažne sumarizoval dovtedajšiu protižidovskú legislatívu na Slovensku. Kodifikoval však aj novú definíciu pojmu "Žid"  na rasovom základe a do právneho poriadku zavádzal aj pojem "židovský miešanec".

 

Galéria k článku

Jana Nunvářová
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.