Cirkvi môžu pomôcť pri zmierňovaní napätia v spoločnosti

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini sa dnes stretli v Prezidentskom paláci so zástupcami cirkví a náboženských spoločností s cieľom prispieť k upokojeniu spoločenskej atmosféry po minulotýždňovom útoku na premiéra Roberta Fica.

Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku na stretnutí zastupovala sestra generálna dozorkyňa, Renáta Vinczeová.

Prezidentka zdôraznila, že cirkvi a náboženské komunity zohrávajú kľúčovú úlohu vo formovaní hodnôt a určovaní spoločenského diskurzu a v neposlednom rade aj k zmierňovaniu napätia v spoločnosti. „Všetky ľudské bytosti túžia po pokoji a bezpečí. Jediné miesto, kde sa pokoj a bezpečie začína, je naša myseľ a naše miesta, “ povedala prezidentka. Zároveň ocenila, že so zvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim dokážu v tejto ťažkej spoločenskej situácii povýšiť to, čo ich spája, nad to, čo ich rozdeľuje.

Po minulotýždňovom útoku na premiéra Fica si podľa jej slov musí každý klásť otázku, čo sa stalo a prečo sa to stalo. „Nie preto, aby znovu rozprúdil špirálu útokov na druhých, ale iba preto, aby každý z nás pochopil svoju úlohu v tom celom a na nej staval svoje nové myšlienky, slová a skutky a aby v sebe prehĺbil súcit,“ podotkla.

Zvolený prezident Peter Pellegrini uviedol, že je na každom z nás, ako rýchlo sa zahojí rana, ktorá vznikla v spoločnosti po útoku na premiéra. „Pred nami je rad veľkých úloh, ako prispieť k tomu, aby sme sa ako spoločnosť z tohto otrasného činu poučili. Aby sme si pripomenuli, že sme sa prestali vedieť tolerovať, že sme si prestali ctiť základné hodnoty a tradície, ktoré boli pre nás vždy sväté,“ zdôraznil.

Predstaviteľov cirkví a náboženských spoločenstiev podľa jeho slov spoločne s prezidentkou požiadali, aby v najužšom kontakte s väčšou polovicou slovenského národa hovorili o tom, čo sa stalo, ako aj o hodnotách s cieľom, aby sa slovenská spoločnosť opäť upokojila.