BRATISLAVSKÉ MÚZEUM LUTHEROVEJ REFORMÁCIE

TIP NA VÝLET PRE CIRKEVNÉ ZBORY

Možno viete, možno nie, v roku 2020 zriadila naša ECAV na Slovensku Múzeum Lutherovej reformácie na Palárikovej ulici v Bratislave. Ďalšou dobrou správou je, že je otvorené pre verejnosť tri dni v týždni. Prečo nevyužiť možnosť pre dôchodcov cestovať zadarmo a neurobiť im pekný a poučný výlet? Po dlhšom čase pohrávania sa s touto myšlienkou v cirkevnom zbore Bystré sme nakoniec 19.04.2023 tento výlet s Božím požehnaním zrealizovali. Zúčastnilo sa ho 20 účastníkov, ktorí si okrem múzea pozreli aj bratislavský hrad a pamätník na Slavíne.
Rád by som odporučil aj iným cirkevným zborom, aby toto nedávno vzniknuté múzeum podporili svojou návštevou. Počas približne hodinovej prezentácie všetkého vzácneho obsahu múzea, ktorým nás previedol kurátor múzea Mgr. Michal Šedovič, sme sa dozvedeli naozaj veľa poučného. Exponáty s popismi boli pastvou pre oči a mali čo ponúknuť aj náročným, ktorí toho o reformácii na Slovensku vedia už naozaj dosť.

Ak vás odrádza bežne sa vyskytujúci názor, že takéto výlety sú drahé, dokonca, že samotná Bratislava je drahá, a dôchodcovia si ich nemôžu dovoliť, dovoľte krátky náčrt výdavkov na jedného človeka. Vlak tam a späť majú ľudia nad 62 rokov zdarma (potreba zakúpiť lístky v dostatočnom predstihu). Ak chcete aj miestenky, tam a späť spolu 2 €. Vstupné do múzea 2 €. Keďže múzeum je 350 metrov od budovy stanice, netreba vám lístok na MHD. Ak si chcete pozrieť aj iné lokality v Bratislave, 24 hodinový lístok na MHD pre dôchodcu stojí 2 €. Káva v reštaurácii Štefánka pri prezidentskom paláci nás vyšla na 2,20 €. Jedlo na celý deň si každý doniesol z domu. Ak si doprajete všetko, spolu teda 8 € na jedného dôchodcu. Myslím, že nie je prečo váhať. Prajem vám príjemné zborové výlety do Bratislavy.
Všetko dôležité info pre tých, ktorí by sa rozhodli takýto výlet naplánovať, nájdete na:

Marek Ivan