Benefičný koncert: Operné Gala 2019

Benefičný koncert: Operné Gala 2019

Už po šiesty krát sa v Drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku uskutočnil benefičný koncert Operné Gala. Tohto roku to bolo v nedeľu 25. augusta o 17:00 h. Prítomných v kostole privítal domáci brat farár Roman Porubän, ktorý vo svojom príhovore poďakoval všetkým účinkujúcim za ochotu prostredníctvom hudby a spevu poslúžiť dobrej veci, ktorej výťažok má pomôcť postihnutým deťom z podtatranského regiónu a to prostredníctvom nadácie Dobrý anjel, ale rovnako poďakoval aj poslucháčom, ktorí formou vstupného podporili tento ušľachtilý ciel, a tak pomohli deťom s rôznymi zákernými diagnózami, ktoré to potrebujú pri svojich rehabilitačných kúrach. Potešilo nás, že niektoré z detí, boli priamo účastné tohto koncertu.

Okrem iného brat farár poukázal na to, že v Evanjelickej cirkvi je dnešná nedeľa kajúcou nedeľou. Ten, kto činí pokánie, tak sa predovšetkým pozerá na základe Božieho slova do svojho vnútra a skúma, čo všetko je potrebné zmeniť v jeho živote, aby sa čoraz viacej podobal obrazu Božiemu, na ktorý bol stvorený. Benefičný koncert označil ako ovocie pokánia, pretože všetci tí, ktorí naň prišli, tak tu neprišli iba kvôli kultúre a úžasným speváckym výkonom, ale prišli tu kvôli tomu, pretože niekto potrebuje ich pomoc, tak ako túto pomoc potreboval doráňaný pocestný, ktorý kráčal z Jeruzalema dolu do Jericha a cestou ho prepadli zbojníci. Kňaz a levíta ho obišli, ale Samaritán mu pomohol. On neprehliadol blížneho, ktorý v tú chvíľu potreboval jeho pomoc. Kiežby sme boli viac všímaví voči ľuďom, ktorí našu pomoc potrebujú, a tak v slovenskej spoločnosti mohli počuť o viacerých skutkoch lásky a menej o korupčných škandáloch.

Záštitu nad koncertom prevzala Edita Grúberová. Hlavným ťahúňom operného večera bol sólista opery SND pán profesor Peter Mikuláš. Spolu s ním svoju veľkorysosť prejavili štyria mladí umelci Peter Malý, sólista opery Juhočeského Divadla v Českých Budějoviciach, Myroslava Havryliuk, sólistka Opery Štátneho divadla Košice, ktorá zastúpila pôvodne ohlásenú a zo zdravotných dôvodov náhle indisponovanú Alenu Kropáčkovú. Zástupcami najmladšej speváckej generácie boli poslucháči VŠMU Renata Bicánková a Dávid Harant. Dvaja z nich – Peter Malý a Renata Bicánková sú žiakmi Petra Mikuláša. Umelci vystúpili s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej, korepetítorky Štátneho divadla Košice.
Operné gala v Kežmarku má svoju silnú umelecko-duchovnú atmosféru, svojich skalných fanúšikov a každoročne naň prichádza čoraz viac divákov z celého Slovenska. Nie nadarmo televízie JOJ a RTVS označili Kežmarok za slovenskú La Skalu pod Tatrami. Na galakoncert z roka na rok prichádza veľmi vnímavé publikum, a tak dramaturgička Júlia Grejtáková s producentom Opery Slovakia o. z., Ľudovítom Vongrejom veľmi dôsledne zostavujú každoročnú dramaturgiu.
Poslucháči koncertu si v tomto roku vypočuli árie z Dvořákovej Rusalky, Mozartovej Figarovej svadby i Čarovnej flauty. Od Verdiho zaznela známa ária z Rigoletta či Dona Carlosa a z francúzskej romantiky to boli Massenetov Werther, Bizetovi Lovci perál a Carmen. Túto pestrú opernú paletu doplnila piesňová tvorba Haydna, Mendelssohna-Bartholdyho, Gounoda či Dvořáka s jeho nezabudnuteľným 23. žalmom: Hospodin jest můj Pastýř. K benefičnej spolupráci sa organizátori tohto koncertu rozhodli osloviť v tomto roku organizáciu Dobrý anjel, ktorá sídli v Poprade, pozná svoj región, a vie, kto potrebuje akútnu finančnú pomoc.
Výťažok z koncertu vo výške 4.700,- € (3700 € zo vstupného plus 1000 € ako osobitný dar spoločnosti AGRO TEAM, s.r.o., získaných z predaja vlastného špeciálneho filantropického projektu – kávy značky August Roy) prerozdelí organizácia Dobrý anjel konkrétnym rodinám s deťmi z východného Slovenska, ktoré bojujú so zákernou chorobou.
„Bol to veľký zážitok! Nádherný spev v čarovnej atmosfére a s benefičným pozadím – je niečo krajšie? Veľmi sa tešíme, že koncert mohli zažiť aj rodiny z Dobrého anjela. To, že účinkujúci vystúpili bez nároku na honorár je obdivuhodné, rovnako ako nadšenie organizátora. Za 10 rokov v charite som niečo také zažila po prvý raz. Celý výťažok z koncertu prerozdelíme medzi rodiny z Kežmarku a podtatranského regiónu, ktoré sú v Systéme pomoci dlhodobo a bojujú so zákernou diagnózou. Umenie im život nielen spríjemnilo, ale im ho aj uľahčí. Ďakujeme!“ uviedla Ľudmila Kolesárová z organizácie Dobrý anjel. Informácia, komu dar z Operného gala v Kežmarku poputuje, bude k dispozícii na webe www.dobryanjel.sk (anjelské číslo 11012107, heslo: opera).
„Operné gala v Kežmarku 2019 bol pre mňa a moju rodinu prekrásny zážitok. Aj napriek dovolenkovému obdobiu bol kostol plný ľudí, citlivých k potrebám svojich blížnych a hlavne ochotných prispieť rodinám, ktoré to naozaj potrebujú. Ďakujem organizátorom za výbornú propagáciu programu. S producentom koncertu Opera Slovakia, o.z. Ľudovítom Vongrejom nás spojila túžba pomáhať ľuďom. Som vďačný aj zástupkyni neziskovej organizácie Dobrý anjel, Ľudmile Kolesárovej, ktorá nás zoznámila s Dominikom a jeho príbehom. Preto nám bolo veľkou cťou pomôcť jeho rodine, ktorej sme na tomto koncerte symbolicky odovzdali výťažok z predaja kávy August Roy v hodnote 1.000,- €,“ uvádza Samuel Ferík zo spoločnosti Agro Team, s.r.o..
A k ich filantropickému projektu dodáva: „Káva August Roy vznikla práve pre také okamihy, akým bolo Operné gala v Kežmarku. V spoločnosti Agro Team, s.r.o. sme sa v roku 2015 rozhodli vyčleniť jeden produkt, z ktorého by sme všetky výnosy venovali ľuďom v ťažkých životných situáciách. K tejto práci nás inšpirovali hlavne životy a diela Kristíny a Márie Royovej, ktoré za svojho života v Starej Turej nezištne pomáhali ľuďom, postavili sirotinec, nemocnicu a dom dôchodcov. Zušľachťovali kopaničiarsky región tak, ako aj ich šľachetný otec August Roy. Túžime pomáhať ľudom v núdzi, ako to robili kedysi ony, preto pravidelne podporujeme ľudí v neľahkých životných situáciách. Prostredníctvom Opery Slovakia sa August Roy stal Dobrým Anjelom a pomohol ďalšej rodine.“
Operné gala v Drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku je na Slovensku jedinečný benefičný galakoncert. Každoročne sa na ňom predstavia slovenské operné hviezdy so svetovým renomé spolu so začínajúcimi talentovanými umelcami. Výťažok zo vstupného organizátori venujú vždy inej organizácii či jednotlivcom. Operné Gala sa tu koná od roku 2014 vždy v letnom období v závere mesiaca august. Koncert z verejných zdrojov tohto roku podporil aj Fond na podporu umenia, ako hlavný partner. O rok môžete podporiť dobrú vec aj vy.

Galéria k článku

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.