Belá- Dulice bude oslavovať 100. výročie kostola

Viacerí zástupcovia Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku navštívili po ordinácii v Necpaloch 27.9.2020 evanjelický kostol v Belej- Duliciach. Veriaci si tu o mesiac pripomenú 100. výročie jeho posviacky.

Obec Belá-Dulice vznikla v roku 1280. Oddávna v nej žili nábožní a pracovití ľudia. Po roku 1709 evanjelická farnosť v obci zanikla a Belá- Dulice sa stali fíliou Necpál, ktorou je dodnes. Na konvente v roku 1913 sa vedúci predstavitelia zboru dohodli, že v Belej postavia tzv. poradnú sieň s vežou. Práce narušila 1. sv. vojna. Po nej veľmi rýchlo vyrástla modlitebňa, ktorú posvätil 31.10.1920 vtedajší senior brat Jur Janoška. Po roku 1989 nastali v Belej veľké zmeny. Cirkevníci zakúpili elektrický organ, vymenili okná a dvere, vyrobili nové lavice a v roku 2010 urobili z modlitebne kostol- rozšírením oltárnej časti o apsidu. Dňa 4.11.2012 vysvätil kostolík vtedajší biskup VD Slavomír Sabol. Služby Božie sa konajú 1. a 3. nedeľu v mesiaci.

Za všetko, čo majú vďačia Pánu Bohu, ale takisto usilovným rukám presbyterov a cirkevníkov a všetkým sponzorom, ktorí ochotne pomáhajú. Želajú si, aby kostol nezýval prázdnotou, aby tu boli deti a mládež a aby Slovo Božie nevyšlo nazmar. Aby ho ľudia nie len počúvali, ale podľa neho aj žili.

A to im úprimne želal vo svojom príhovore aj brat generálny biskup Ivan Eľko a v modlitbe aj brat Peter Mihoč, biskup VD.