Adventná radosť v Kremnici

Už po šiestykrát sa v adventnom čase konalo koncertné podujatie s názvom Adventná radosť v Kremnici. Tentoraz to bolo v druhú adventnú nedeľu, keď nielen evanjelici a nielen Kremničania zaplnili Evanjelický chrám Boží v Kremnici temer do posledného miesta.

V programe už tradične vystúpili známi umelci: Janko Siroma, Nikola Nižník, Martina Papánková a Jozef Pacek. Okrem inštrumentálnych organových skladieb s husľovým doprovodom odznelo pásmo vianočných kolied a taktiež známe skladby ako: „Už z hor zní zvon“, „Kto pozná dieťa“ na melódiu „Spí Madona s dieťaťom“ a pieseň „Zvonky štěstí“. V programe vystúpil Kremnický banícky spevácky zbor FOKOŠ a vôbec po prvýkrát aj spojený zbor domáceho ženského spevokolu kremnického cirkevného zboru a kremnického baníckeho speváckeho zboru FOKOŠ pod vedením dirigenta Jozefa Paceka.
Mottom podujatia boli slová z knihy proroka Izaiáša z 30. kapitoly: „Budete spievať piesne ako za noci, keď sa svätí sviatok, a budete sa zo srdca radovať ako pútnik, ktorý ide s flautou na vrch Hospodinov ku Skale Izraela.“ Zborový farár Jozef Pacek vo svojom príhovore o. i. povedal, že prorok Izaiáš hovoril nielen o dobe Božieho súdu nad Izraelom, ale aj o tom, čo bude, keď doba súdu pominie. Nastane doba radosti, akou sa vyznačovali tie najpompéznejšie slávnosti. Svoj príhovor uzavrel slovami: „My všetci sme ako tí pútnici. Žijeme, pracujeme, putujeme, možno niekedy aj blúdime a túlame sa... Prajem vám – nám všetkým, aby sme aspoň v tomto adventom čase, pred Vianocami a počas nich boli takými pútnikmi, ktorí by sa zo srdca radovali z Božieho príchodu do tohto sveta. Spievajme, poďme aj my na vrch Hospodinov ku Skale Izraela. Otvorme svoje srdcia a dovoľme Bohu prežiariť ich Jeho svetlom.“
Napokon boli účinkujúci odmenení búrlivým potleskom a všetci ostatní pozvaní k zaspievaniu piesne „Tichá noc, svätá noc“. S hlbokým duchovným a kultúrnym zážitkom, s vďakou a adventnou radosťou v srdci sa všetci zúčastnení rozchádzali do svojich domovov.

Peter Weis