31. výročie pádu komunizmu

31. výročie pádu komunizmu

Pri príležitosti blížiaceho sa 31. výročia pádu komunistického režimu sa 10. novembra 2020 pri pamätníku obetí komunistického režimu v Trnave konala ako každý rok pietna spomienka. Kvôli opatreniam sa jej zúčastnilo len 6 osôb z organizácií Konfederácia politických väzňov Slovenska a Politickí väzni Zväz protikomunistického odboja III. odboj.  

Na úvod položili vence k pamätníku Beáta Ďureková z PV-ZPKO a Jaroslav Žilák z KPVS. Príhovor predniesol najstarší žijúci politický väzeň v Trnave Jaroslav Žilák. Pochádza z evanjelickej rodiny, ktorá mala obchod v Rimavskej Sobote. Za to bol jeho otec ako živnostník odsúdený na 5 rokov a on ako jeho syn a člen mladých demokratov na 3 roky väzenia. Jeho matka bola odsúdená na 8 mesiacov (za to, že ich neudala), ale pretože mala 8ročnú dcéru, nemusela nastúpiť do väzenia a obe boli vyvezené do polorozpadnutého domu do Kľačna. J. Žilák bol väznený v Leopoldove, v tehelni v Piešťanoch, v baniach v Handlovej, v Nitre, v Ilave, v Prahe na Pankráci a v uránových baniach v Jáchymove. 

K nedávnym 93. narodeninám J. Žilákovi zablahoželal P. Sandtner a odovzdal mu ako dar novú knihu, vydanú KPVS, druhý diel reprezentačnej obrazovej publikácie "Obetiam komunistického režimu: pamätníky, pamätné tabule, sochy a busty", ktorá obsahuje fotografie pamätníkov a pamätných tabúľ obetí komunistického režimu na Slovensku (vrátane pamätných tabúľ väznených evanjelických farárov). 

Na záver predniesol žalm, modlitbu a udelil Áronovské požehnanie námestný farár CZ ECAV Trnava Kristián Kostecký, ktorý je členom KPVS ako vnuk politického väzňa.

Galéria k článku

Peter Sandtner
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.