100. výročie ECAV v Slovinsku

V deň pamiatky Reformácie, 31. októbra 2022, sa v Murskej Sobote konali slávnostné SB pri príležitosti 100. výročia vzniku ECAV v Slovinsku. Služieb Božích sa zúčastnili predstavitelia a zástupcovia partnerských cirkví ECAV a takisto hostia z ekumenického prostredia. Pozvanie prijal aj prezident Slovinskej republiky, Borut Pahor. Za našu cirkev pozdravil účastníkov brat biskup ZD, Ján Hroboň:

"Vážený pán prezident, milí bratia biskupi, bratia a sestry farári a farárky, milí hostia, excelencie, bratia a sestry.
Slovensko a Slovinsko majú veľa spoločného. V slovenčine je názov vašej krajiny Slovinsko a to je rozdiel iba jedného písmenka. Rovnako naše zástavy majú rovnaké farby a skoro taký istý symbol.
Rovnako tak máme spoločný aj kus histórie, lebo rozumieme mnohým veciam z bývalého politického systému. Vaša cirkev oslavuje 100 rokov od svojho vzniku tento rok, naša cirkev oslavovala minulý rok. Takže sme vám akoby starší bratia.
Predsa však sú veci, ktoré máme spoločné na sto percent- a to je viera v Pána Ježiša Krista, lebo Ježiš Kristus je ten istý včera, dnes, i naveky. Máme spoločné aj Jeho Slovo, na základe ktorého vznikla reformácia, ktorú si práve dnes pripomíname.
Chcem priať vašej cirkvi, aby stála pevne na tomto základe: Ježiš Kristus a Jeho Slovo. Lebo to je spoločné pre vašu, aj našu cirkev, maďarskú, nemeckú, americkú... na celom svete. Všetci sme v Ňom bratia a sestry. A toto Slovo nám prináša lásku, milosť, odpustenie, a predovšetkým uistenie o spasení a večnom živote.
Je dôležité, že sme sa povzbudili v týchto vzácnych hodnotách. AD MULTOS ANNOS- nech vás Pán Boh žehná. Ďakujem- CHVALA."

Miloslav Hroboň