Gotická cesta otvára Európske dedičstvo na Malohonte

Gotická cesta otvára Európske dedičstvo na Malohonte

V dňoch 12. a 13. augusta sa uskutoční ďalší ročník etablovaného podujatia Gotická cesta otvorená, počas ktorého budú odprezentované klenoty stredovekého sakrálneho umenia. Tento rok sme sa zamerali na Rimavský okruh Gotickej cesty, teda na historický Malohont a južný Gemer. Bude to prvýkrát, čo združenie Gotická cesta predstaví kostoly pod značkou Európske dedičstvo. 
Jadro programu sa uskutoční v Rimavskej Bani, kde vás a vaše deti bude v piatok 12.8. čakať Kompánia z Turca so stredovekými hrami. V sobotu 13.8. pripraví Kompánia z Turca program pre dospelých na motívy lokálnej malohontskej histórie.  V podvečer sa môžete tešiť na koncert  KATARÍNA MÁLIKOVÁ, ktorý sa uskutoční v interiéri stredovekého kostola. Na záver vystúpi pri neformálnom posedení kapela MOJŠE BAND so starou židovskou muzikou.
V sobotu dňa 13.8. od 10.00 do 17.00 vám budú sprístupnené nasledovné kostoly na Rimavskom okruhu:
Rimavská Baňa – koncert Kataríny Málikovej, Mojše Band, rekonštrukcia stredovekého života v podaní Kompánie z Turca
Rimavské Brezovo - Anton Drímaj predstaví stredovekú gemerskú keramiku
Kyjatice – Ladislav Hedvigi predstaví výrobu tradičných Kyjatických hračiek
Kraskovo – Róbert Slíž predstaví staré zvonolejárske remeslo
Rimavské Janovce – improvizovaný set skladateľa a gitaristu Štefana Szabóa inšpirovaný liturgickými spevmi
Malé Teriakovce – Hudobné ukážky v podaní pedagógov a žiakov ZUŠ Rimavská Sobota
Žíp – Hudobné ukážky v podaní pedagógov a žiakov ZUŠ Rimavská SobotaV blízkosti kostola bude v sobotu zabezpečené aj obedné občerstvenie (12:00 – 13:30) v podobe guláša a nápojov.
Tradične budú pre návštevníkov zabezpečené dva autobusy, ktoré ich dovezú z Rožňavy alebo Rimavskej Soboty na všetky miesta podujatia. Na tomto odkaze sa v prípade záujmu o miesta v autobuse môžu prihlasovať:
https://forms.gle/cgGubsPgTDLKhLuM9 
Vstupné do jednotlivých národných kultúrnych pamiatok je dobrovoľné a ostáva navštívenej farnosti, lektorský výklad bude zabezpečený v slovenskom jazyku, vo väčšine prípadov na požiadanie aj v angličtine. Priamo na mieste budú k dispozícii aj tlačené materiály. 
 
Tento ročník finančne podporujú MAS MALOHONT, Banskobystrický kraj Turizmus, Banskobystrický samosprávny kraj.

Galéria k článku

Združenie Gotická cesta