Gotická cesta opäť privíta návštevníkov

Posledný augustový víkend v Gemeri a Malohonte už tradične patrí prezentácii klenotov stredovekého sakrálneho umenia. V sobotu 29. augusta 2020 dobrovoľníci v spolupráci s cirkevnými zbormi po štvrtýkrát otvoria brány kostolov v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Tento rok združenie Gotická cesta chystá doposiaľ najväčšie podujatie, pre záujemcov bude medzi 10:00 a 17:00 prístupných až trinásť chrámov s unikátnymi freskami talianskej školy. O návštevníkov sa postarajú dobrovoľníci, ktorí aj laikom priblížia stredoveké výtvarné majstrovstvo, samotné biblické príbehy, no taktiež cestu históriou a súčasnosť týchto národných kultúrnych pamiatok.

Pri našom podujatí sa snažíme otvoriť kostoly prepojené určitou tematikou, minulý rok sme napríklad sprístupnili šesť chrámov spojených menom významného rodu Bubekovcov. Ročník 2020 sme poňali veľkorysejšie, zamerali sme sa na pamiatky, ktoré majú veľkú šancu byť na Gotickej ceste reprezentatívne z hľadiska záujmu verejnosti. Chceme ukázať výber toho najlepšieho, čo sa zatiaľ výskumníkom a reštaurátorom podarilo v interiéroch objaviť,“ priblížil Peter Palgut, člen združenia Gotická cesta. „Radi by sme ľudí na Gemer pritiahli vzácnymi freskami, ktoré v takomto rozsahu nemajú v priestore strednej Európy obdobu. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že najlepšie je namiešať si deň podľa seba a tak aj na našej facebookovej stránke ponúkame okrem detailov o pamiatkach aj tipy na výlety do okolia. Ľudia si kultúru môžu spestriť napríklad bohatou ponukou prírodných krás či industriálneho dedičstva, ktoré región ponúka, a jeho odkaz je v konečnom dôsledku úzko prepojený práve s lokálnym sakrálnym umením.

Výnimočný deň vyvrcholí o 18:00 v rožňavskom evanjelickom kostole koncertom dychového kvarteta I Fiati. „Diváci sa môžu tešiť na diela Bacha, Mozarta, Rossiniho či Bozzu. Interpretácia štyrmi dychovými nástrojmi pôsobí v priestoroch kostola veľmi komorne a určite si ju užijú aj poslucháči, ktorí sa bežne vážnej hudbe nevenujú,“ pozýva člen združenia, David Raška.

Výklad v kostoloch bude prebiehať v slovenskom jazyku, na určitých miestach bude na požiadanie dostupná aj angličtina či maďarčina. Tlačené materiály budú k dispozícii vo všetkých troch jazykoch. Brány otvoria v evanjelických kostoloch v Štítniku, Ochtinej, Koceľovciach, Kameňanoch, Rimavskom Brezove, Rimavskej Bani, Kraskove či Kyjaticiach, rímskokatolíckych chrámoch v Henckovciach, Rákoši, Šiveticiach a Chyžnom, v Plešivci bude prístupný kostol reformovanej cirkvi. Vstupné do jednotlivých objektov je dobrovoľné a ostáva samotným cirkevným zborom, čím podporíte ich fungovanie a obnovu týchto pamiatok. Aktuálne informácie sa záujemcovia dozvedia na webovej stránke www.gotickacesta.sk.

Okrem podujatia v sobotu, ktoré je určené širokej verejnosti, združenie vo štvrtok 27. augusta organizuje aj vedeckú konferenciu venovanú najnovším objavom z rôznych historických výskumných odborov a v piatok 28. augusta vyrazia s návštevníkmi v dvoch autobusoch po jelšavskom okruhu Gotickej cesty so špeciálnym výkladom od samotných reštaurátorov.

Dobrovoľníci zo združenia Gotická cesta pomáhajú Gemeru už niekoľko rokov. Úzko kooperujú s pamiatkovým úradom, v roku 2017 pomohli oživiť nevyužívaný kostol v Henckovciach, ktorý po desiatkach rokov sprístupnili pre verejnosť. Odvtedy príležitostne otvorili pre návštevníkov niekoľko vzácnych, inak ťažko prístupných kostolov, pomohli získať financie na záchranu a obnovu pamiatok či propagovať výsledky práce odborných pracovníkov. V súčasnosti pracujú na širšej spolupráci so správcami objektov, Rozvojovou agentúrou Banskobystrického kraja a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Gemer za cieľom udržateľného sprístupnenia a propagácie kultúrneho dedičstva regiónu verejnosti.

Celú akciu finančne podporuje Ministerstvo kultúry SR cez schému Obnovme si svoj dom. Mediálnym partnerom je destinačná značka Banskobystrického kraja Za horami za dolami a OOCR Gemer.