Knižná novinka – Je Boh populista?

Politická tvár Európy sa mení. Populistické hnutia a politici získavajú vplyv a neraz nahlas deklarujú, že sú tými skutočnými obhajcami kresťanských hodnôt. Sú úspešní tam, kde zlyhávajú štandardné strany a mieria na témy, na ktoré štandardní politici nereagujú alebo reagujú nedostatočne. Ako sa postaviť k týmto skutočnostiam? A je populizmus naozaj vždy nesprávny? A akú úlohu v tom všetkom zohráva cirkev a kresťanská viera?

Na jeseň 2019 vydalo nórske vydavateľstvo Freek Forlag a Think Tank Skaperkraft, v spolupráci s Theos Think Tank knihu na aktuálnu tému vzťahu populizmu a kresťanstva v Európe Je Boh populista? (Is God A Populist? (Christianity, populism and the future of Europe). Editorom knihy je Susan Kerr (starší odborný asistent Religious Freedom and Business Foundation) a medzi prispievateľmi sú napríklad Jürgen Moltmann, emeritný profesor systematickej teológie Univerzity v Tübingene či Christel Lamère Ngnambi, politický konzultant, ktorý pracoval 12 rokov ako reprezentant Európskej evanjelickej aliancie v Bruseli (EEA). Predslov do knihy napísal Ján Figeľ, osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva a viery mimo EÚ. Príspevok za Slovensko má Ondrej Kolárovský, teológ, vedúci think tanku www.idea-list.sk. Kniha je v pevnej väzbe a má 223 strán a je k dispozícii na adrese isgodapopulist.com.

Prvá časť knihy sa zaoberá všeobecnejšími témami v kapitolách Kresťanstvo, ľudskosť a nový nacionalizmus (Moltmann), Prečo je politika dôležitá (Bretherton), Je populizmus naozaj ohrozením demokracie? (Ngnambi) či Populisti, kresťania a kresťanstvo (Ngnambi). Druhá časť prináša reflexie z rôznych krajín Európy ako sú Nemecko, Švédsko, Španielsko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Slovensko.

"Populisti sa často zameriavajú na nepriateľa a nie na problém. Kresťania môžu podliehať takémuto zjednodušeniu, pretože kresťanská viera opakovane vníma svet skrze dichotómie: Boh a svet, svetlo a tma, telesné a duchovné, posvätné a sekulárne." O. Kolárovský, Is God A Populist?

Olav Fykse Tveit, generálny tajomník Svetovej rady cirkví (SRC) povedal: "Táto kniha vyvoláva niekoľko otázok o duši Európy, ale aj o duši samotného kresťanstva v Európe. Tieto otázky sú horúce a je potrebné, aby na ne reagovali aj európske cirkvi, ale nie vo forme abstraktnej diskusie o Bohu. Čo v skutočnosti znamená univerzálne posolstvo Kristovej lásky ku všetkým, nielen voči nám, v praxi, keď „tí druhí" nie sú v kolóniách alebo na iných kontinentoch, ale tu? Je zrejmé, že toto má dôsledky pre politiku založenú na „kresťanských hodnotách“ a táto kniha výrazne prispieva k tejto diskusii.

**********************************************
Idea-list je projektom Slovenského evanjelizačného strediska (EVS), ktorý vznikol v r. 2018 ako projekt, ktorý zhromažďuje kresťanov, ktorých myslenie baví a kladie si za cieľ prinášať rozumné myšlienky, ktoré sú racionálne zdôvodniteľné, a sú výzvou pre myslenie i praktický život.

Kontakt: Mgr. Ondrej Kolárovský, riaditel@idea-list.sk, www.idea-list.sk, tel.: 0911 784 800

Is God A Populist? (Christianity, populism and the future of Europe)

Je Boh populista? (Kresťanstvo, populizmus a budúcnosť Európy)

vydal: Freek Forlag a Think Tank Skaperkraft, Nórsko, 2019 v spolupráci s Theos Think Tank