Zvedavé otázky novinárov... O Vianociach

Generálny biskupský úrad ECAV je inštitúcia, ktoré nás spája okrem iného aj s novinármi. Často sa na nás obracajú so svojimi otázkami a chcú počuť oficiálne vyjadrenie čo stanovisko cirkvi. Od generálneho biskupa, od farára, či od tlačovej tajomníčky. Vždy pred sviatkami je záujem o názor cirkvi väčší. Ponúkame vám malú ukážku toho, čo zaujímalo novinárku z tlačovej agentúry v predvianočnom období a aké odpovede ponúkol osobný tajomník generálneho biskupa, brat Boris Mišina.

V čom spočíva pravá podstata Vianoc?

• Všetci kresťania si na Vianoce pripomínajú narodenie Pána Ježiša Krista. Je to jedna zo základných a najdôležitejších právd Biblie. Pán Ježiš nezačal v okamihu narodenia v Betleheme existovať, pretože On bol od večnosti s nebeským Otcom a s Duchom Svätým v nebesiach. Ale narodením z Panny Márie sa stal aj človekom. Svätý Boh Syn  vošiel do tohto sveta plného hriechu nie preto, aby nás súdil, ale aby pomáhal všetkým, ktorí o Neho stoja.

Čo by pre dnešného človeka, uponáhľaného a zahlteného množstvom informácií elektronickej doby, mali znamenať Vianoce?

• Narodený Ježiš sa kvôli nám ľuďom obetoval a zriekol sa nebeskej božskej slávy. Prišiel z lásky k nám, aj keď Ho to neskôr stálo život. Urobil to zo súcitu k nám. A tak obzvlášť počas Vianoc sa od Pána Ježiša učíme, aké to je vzácne a dôležité mať ako On srdce pre iných. Vianoce vnášajú Boží rozmer lásky, odpustenia a spolupatričnosti do našich životov v kolotoči všedných dní. Kiežby sme sa učili od Božieho Syna aj na našom Slovensku správať sa k sebe slušne, láskavo, odpúšťajúco a s dobrou vôľou si jeden druhému pomáhať nie len počas Vianoc.

Sú vianočné sviatky časom, kedy by sa mali ľudia spomaliť, nájsť pokoj a pohodu v rodinnom kruhu?

• Som presvedčený, že Pán Boh je nám počas Vianoc obzvlášť blízko. Jedno z mien narodeného Božieho Syna je Immanuel, čo znamená: Boh je s nami. Pán Boh nám dáva tento čas, aby sme si pripomenuli, že okrem peňazí, majetku a úspechu sú aj iné hodnoty, ktoré sú pre nás dôležité. Aby sme nežili len sebe, ale objavovali aj svet Božej blízkosti a hodnôt, ktoré náš charakter formujú k dobrému a ktoré nestratia pre nás cenu ani keď budeme odtiaľto odchádzať. Takže aj zmierenie sa, aj pokoj, aj rodinný kruh a oddych v Božej blízkosti takýmito hodnotami sú.

Počas svätých omší praskajú mnohé kostoly takpovediac vo švíkoch, ľudia často stoja aj pred kostolom a v jeho okolí. Ako to vidíte vy, prečo ľudia zavítajú do kostola len počas Vianoc, respektíve cez veľkonočné sviatky?

• Za túžbou mnohých ľudí prísť do kostola počas sviatkov, vidím Božiu snahu byť nám blízko. To Boží Duch nám dáva vôľu do kostola prísť, aj keď si možno počas roka na to nenájdeme čas. Pán Boh je k nám dobrý. Pozýva nás, aby sme sa blížili aj my k Nemu. Tomu, kto tak urobí, sľubuje svoju trvalú prítomnosť a požehnanie. To je jedna rovina, prečo ľudia počas sviatkov vyhľadávajú kostoly. Druhú rovinu vidím v tom, že aj keď to navonok na Slovensku nevidno, predsa je v nás zakorenené, že sme kresťanský národ. Kto nás naučí poctivosti, slušnosti, spolupatričnosti a odpúšťaniu si, ak nie Ježiš Kristus? Kto nás odučí sebeckosti, drzosti, závisti, chamtivosti a vzájomnej neúcte, ak nie Pán Ježiš, Biblia, cirkev, kresťanstvo?

Ako vyzerá slávenie Vianoc u vás - kňazov? Predsa len, bude to asi trochu odlišnejšie od trávenia Štedrého dňa nás - obyčajných ľudí.

• Kresťanské sviatky sú pre nás „pracovnými dňami“. Vieme, že slávnostných bohoslužieb sa zúčastniaaj ľudia, ktorí bežne do kostola nechodia. A tak sa snažíme pripraviť sa tak, aby aj ich Božie slovo oslovilo a snáď aj priviedlo k hlbšiemu prežívaniu viery v Pána Boha nie len na sviatky. Z Vianoc sa tešíme ako aj každá iná bežná rodina. Väčšina z nás evanjelických farárov máme svoje rodiny a tak starosť o všetky prípravy doma je predovšetkým na našich manželských partneroch. O to vzácnejšie sú nám chvíle, keď počas týchto dní môžeme byť aj s nimi a tešiť sa, že jeden druhého máme a že narodené Dieťa Ježiš prišlo na svet aj kvôli nám a našim ratolestiam.

Boris Mišina, osobný tajomník generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku