Informácia z GP ECAV na Slovensku 6.12.2019

V piatok 6. decembra 2019 sa uskutočnilo piate tohoročné zasadanie Generálneho presbyterstva (GP) ECAV. Rokovanie sa uskutočnilo v priestoroch Generálneho biskupského úradu v Bratislave. Na programe GP bolo 21 bodov. Rokovanie viedli členovia predsedníctva ECAV, generálny biskup I. Eľko a generálny dozorca J. Brozman. Na úvod rokovania predsedajúci informoval členov GP o liste br. Ondreja Koča, ktorým sa tento vzdal funkcie generálneho presbytera ku dňu 30. november 2019.

Ťažiskom rokovania boli ekonomické otázky. Zákon Národnej rady SR zo 16. októbra 2019 o finančnej podpore cirkví a náboženských obcí vytvoril nové pravidlá a podmienky pre financovanie cirkví. Ich aplikácia v praxi je v tieto dni predmetom diskusie a rokovaní nielen v rámci našej cirkvi, ale aj predmetom rokovaní s Ministerstvom kultúry SR. GP schválilo zásady ECAV na Slovensku k odmeňovaniu ordinovaných a neordinovaných zamestnancov. GP zobralo na vedomie očakávané plnenie čerpania účelového transferu poskytnutého MK SR za rok 2019. Očakáva sa, že účelový transfer MK SR bude vyčerpaný v celej jeho výške 4 399 840.- €.

Ďalej, Generálne presbyterstvo na základe Štatútu Študijného finančného fondu Samuela a Žofie Peressényi schválilo udelenie štipendia za akademický rok 2018/2019. Štipendium bolo schválené Samuelovi Rusnokovi, Bc. Gabriele Nemčkovej, Miroslave Kmecovej, rod. Ferencovej, Martinovi Kmecovi, ako aj Michalovi Resutíkovi.

GP schválilo štatút časopisu Služba slova, schválilo zameranie činnosti Mediálneho výboru a zvolilo 8 jeho členov. Za členov Mediálneho výboru ECAV boli zvolení: Jana Nunvářová, Emília Mihočová, Stanislav Grega, Július Filo ml., Daniel Mišina, Štefan Kiss, Richard Cedzo a Fedor Bartko.

Predmetom rokovania GP bol aj plán zasadnutí generálneho presbyterstva a Synody ECAV a plán celocirkevných podujatí ECAV na Slovensku v roku 2020.

Pravidelne je na posledné zasadnutie GP v kalendárnom roku predkladaný návrh povinne vyhlasovaných a odporúčaných ofier na nový kalendárny rok. V návrhu na rok 2020 bol do zoznamu odporúčaných ofier zaradený aj Rok evanjelického školstva 2019-2020, ktorý má byť snahou o retrospektívne obzretie sa za tým, ako sme v ECAV za 30 rokov využili čas slobody. Prezentácia nášho školstva a celocirkevná diskusia vyvrcholia v roku 2020 konferenciou, pri príležitosti pripomenutia si 350. výročia úmrtia velikána kresťanského vzdelávania Jána Ámosa Komenského a slávnostnými Službami Božími, dňa 15.11.2020.