Rokovanie Synody 2019

V Prešove sa 21. júna 2019 stretlo 59 synodálov a 12 členov s poradným hlasom. V historickej dvorane evanjelického kolégia rokovali o mnohých témach.

Úvod stretnutia Synody ECAV na Slovensku patril službám Božím v evanjelickom kostole v Prešove. V kázni si biskup VD Slavomír Sabol vybral text zo Zjavenia Jána: List sužovanému zboru smyrnenskému, kapitola 2, 8-11. Celú kázeň nájdete na našej facebookovej stránke ECAV s vami.

Program synody v piatok dopoludnia tvorili otvorenie a zriadenie synody, schválenie programu a schválenie orgánov synody. Synodáli sa oboznámili s rokovacím poriadkom, s voľbami do orgánov ECAV a schvaľovali zápisnicu zo Synody ECAV na Slovensku konanej v dňoch 19.- 20.10.2018 v Martine. Svoju správu o činnosti ponúklo aj predsedníctvo ECAV na Slovensku. Ďalej nasledovala správa komisie pre vyšetrenie a posúdenie hospodárenia spoločnosti Reformata s.r.o.

Popoludní tvorila prvý bod Vízia 2020 a krátke rokovanie o nej. Na tomto mieste ďakujeme všetkých veriacim, cirkevným zborom alebo presbyterstvám, ktorým záleží na budúcnosti našej cirkvi a ktorí zareagovali svojimi nápadmi a názormi a poslali svoju rekciu na e-mail vizia@ecav.sk. Dokument je spracovaný a zverejnený.

V programe nasledovala správa o činnosti Generálneho presbyterstva ECAV, správa o činnosti Zboru biskupov a voľby do orgánov ECAV na Slovensku. Ďalším bodom bolo schválenie účtovnej závierky za rok 2018 a návrh rozpočtu na rok 2019. Piatkový program sa skončil večernou pobožnosťou biskupa Západného dištriktu Jána Hroboňa.

V sobotu 22.6.2019 ráno sa stretli synodáli opäť, na rannej pobožnosti, ktorú viedol Samuel Linkesch, senior KOS. Potom prišla na rad rozprava o štatúte biskupského kríža emeritných biskupov na Slovensku a vyhlásenie výsledkov volieb.

Ďalšími bodmi v programe boli správy synodálnych výborov: vieroučný výbor, bohoslužobný výbor, právny výbor, generálny hospodársky výbor, školský výbor, výbor misie, výbor cirkevnej hudby a hymnológie, nasledovala správa dekana Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK, správa o generálnej podporovni a správa o činnosti komisie pre zjednodušenie štruktúry ECAV. Zároveň Synoda poverila generálne presbyterstvo vytvorením mediálneho výboru. Záverečnú pobožnosť v sobotu popoludní mal generálny biskup ECAV Ivan Eľko.

Všetky uznesenia, ktoré Synoda prijala, vám sprostredkujeme po spísaní zápisnice, podpisoch overovateľov a uplynutí apelačnej doby, podľa pravidiel našich CPP.