Ponuka organu zo Šváboviec

Evanjelický cirkevný zbor Švábovce, dcérocirkev Hranovnica ponúka na predaj chrámový organ od f. JÚLIUS GUNA A SYN. Organ je na predaj za symbolickú sumu, pretože nie je kompletný. Je vhodný najmä pre zberateľov, organárske firmy a cirkevné zbory, alebo na muzeálne účely.

Tento jednomanuálový pneumatický organ s pedálmi nie je historickým nástrojom. Pôvodne bol umiestnený v ev. kostole vo Vranove nad Topľou a v r. 1999 odkúpený do Hranovnice. Až do jeho nahradenia novým (tzv. mechanickým) organom v r. 2019 bol pravidelne v odbornej starostlivosti. Napr. vzdušnica bola hĺbkovo opravená, ale vlastnosti sa ani potom výrazne nezlepšili a boli potrebné časté opravy a ladenie nástroja. Najmä v zimných mesiacoch nebol organ technicky vhodný na naše pomery.

Pri stavbe nového organu firmou Dielňa Bies z Hranovnice, boli použité niektoré časti z pôvodného „gunovho“ organu (napr. čelo organu, niekoľko píšťal a pod.).

Kontaktná osoba : Martin Zaťko, ev. a. v. farár, 0918 145 505

Martin Zaťko