Ekumenická rada cirkví má nové vedenie

Za predsedu ERC v SR bol 27.3.2019 zvolený generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ivan Eľko a za podpredsedu podpredseda Rady Bratskej jednoty baptistov v SR Ján Szöllös.

V priestoroch Evanjelickej cirkvi Metodistickej na Panenskej ulici v Bratislave sa 27. marca 2019 konalo 14. valné zhromaždenie Ekumenickej rady cirkví v SR, ktoré sa koná každé dva roky.

Valné zhromaždenie Ekumenickej rady cirkví v SR (ERC v SR) viedol emeritný generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, predseda ERC v SR, spolu s podpredsedom ERC v SR Lászlóm Fazekasom, biskupom Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR. Rokovanie zahájil predseda ERC v SR Miloš Klátik prečítaním z Písma svätého zo Žalmu 25, 15-16; a 34, 16-23 a modlitbou vyprosil Božie požehnanie podpredseda ERC v SR László Fazekas.

Súčasťou tohto stretnutia bola aj prednáška Daniely Veselej, tajomníčky pre školy a náboženskú výchovu z Generálneho biskupského úradu ECAV, na tému „Evanjelické školstvo po Nežnej revolúcii“.

Jedným z bodov programu VZ bola správa o činnosti a hospodárení ERC v SR, ktorú vypracovali pracovníci kancelárie ERC v SR. Ďalším bodom programu boli voľby predsedníctva a členov revíznej komisie ERC v SR. Kandidáti do predsedníctva v krátkosti predstavili svoju víziu ďalšieho smerovania ERC v SR. Za predsedu ERC v SR bol zvolený generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ivan Eľko a za podpredsedu podpredseda Rady Bratskej jednoty baptistov v SR Ján Szöllös. Do revíznej komisie boli zvolení Marta Stašiniaková z Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, Juraj Klementovič z Cirkvi bratskej v SR a Barbora Antalíková Bratskej jednoty baptistov v SR. Valné zhromaždenie taktiež prijalo doplnenie štatútu ERC v SR.

Na VZ sa zúčastnili zástupcovia 6 cirkví s riadnym členstvom v ERC v SR (2 delegáti) a zástupcovia pozorovateľských cirkví (1 delegát), členovia jednotlivých komisií ERC v SR i zástupcovia spolupracujúcich ekumenických organizácií, ktorí mali možnosť v krátkosti predstaviť svoju činnosť. Na VZ boli prítomní aj pracovníci Ekumenickej rady cirkví v SR a zástupcovia Evanjelickej diakonie. Pozvanie prijal aj riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR JUDr. Ján Juran. Valné zhromaždenie ERC v SR bolo ukončené spoločnou modlitbou.