Podobenstvo o rozsievačovi; časť štvrtá (posledná)

Podobenstvo o rozsievačovi;  časť štvrtá (posledná)

Zistili ste aj vy, počas týchto štyroch týždňov, že Pán Ježiš nebol žiadne B-čko? – veď sa vyznal i do poľnohospodárskych prác. Vedel, čo všetko treba urobiť preto, aby zrnko vyrástlo i dozrelo; vedel však aj o rizikách, ktorým je zrnko vystavené – v našom prípade to bol kraj cesty, bodľačia i skaly. 
Tak dobre, ako sa Pán Ježiš vyznal  do rozsievania zrna, tak dobre sa vyznal i do rozsievania Božieho slova. Zrnko sa na pole i do záhrad seje preto, aby prinieslo úrodu. Viete čo má priniesť rozsiate zrnko Božieho slova? – BOHATÚ ÚRODU – preto Pán Ježiš vybral  zrnko evanjelia tej najlepšej kvality a požiadal o pomoc pri rozsievaní aj svojich učeníkov, apoštolov – a predstavte si, že aj nás. Aj my, ty i ja, máme v tomto storočí rozsievať zrnko Božieho slova!
Určite ste si všimli, že dnes skončíme s týmto podobenstvom; dnes budeme hovoriť o poslednej – a to dobrej pôde, do ktorej zrnko padlo a prinieslo hojnú úrodu. Povieme si: konečne; vždy sa niečo  s tým zrnkom stalo – raz ho vyzobali vtáci, potom ho udusilo bodľačie  ale aj zavadzali mu skaly. Teraz je konečne v dobrej pôde a už mu nič zlé nehrozí. Môže teda rásť a priniesť úrodu....
....akú úrodu však v tej dobrej pôde čakáme? Len tú najlepšiu, však? Pán Ježiš hovorí, že dobrou pôdou je ten človek, ktorý Božie slovo počúva, rozumie mu a na základe toho prináša úrodu. Keď človek Božiemu slovu rozumie a podľa neho žije a správa sa, akú úrodu očakávame? Predsa tú najlepšiu....
... Pán Ježiš povedal v tomto podobenstve, že niekto prinesie úrodu 100 násobnú, niekto 60 násobnú a niekto 30 násobnú. Prečo nie každý prinesie úrodu 100 násobnú, 100%, keď je tá pôda taká dobrá a zrnko evanjelia kvalitné? No asi preto, lebo nie každý človek pozorne počúva, nie každý všetkému na 100% rozumie, nie každý sme rovnakí; ty si lepší v počúvaní, ty zase si lepší v logike, ty si lepší v rozprávaní a ty zase v chápaní.  Ježiš trocha, no dobre, dosť zveličuje, pretože  v Palestíne sa považuje za veľmi dobrú už 10-15 násobná úroda. Ježiš chce týmto nadsadením povedať, že v sile Božieho slova je človek schopný prinášať úrodu, ktorá mnohonásobne prevyšuje jeho ľudské schopnosti a možnosti.
Teda dôležité  je, že prinášame úrodu, že sa to zrnko Božieho slova dobre zakorenilo v pôde nášho srdca a že ho tam nič neudusí ani nevyzobká a ani skalky nebudú zavadzať. 
1. Aká je pôda môjho srdca?
2. Aký som ja rozsievač?
3. Nakresli obrázok: rozdeľ si výkres na 4 časti a do každej nakresli tie druhy pôdy (aj všetko čo s nimi súvisí), o ktorých sme 4 týždne spolu hovorili.
4. Pozri si priložené video. 
Dnes je 17.november, štátny sviatok. Vieš aké dejinné udalosti sa v tento deň začali?  17. november 1989 alebo Nežná revolúcia označuje nekrvavé udalosti, ktorých dôsledkom bolo odstránenie komunistického režimu v Česko-Slovensku. Iniciátormi boli študenti, ku ktorým sa pridali najprv herci a divadelníci a postupne ostatné skupiny obyvateľstva. 
Vieš čo je demokracia? Vieš čo to slovo znamená a aký má význam pre život človeka? 
Namiesto teba pozrela som si stránku: slovník.sk a tam som našla toto: demokracia = vláda ľudu, forma štátu s maximálnou účasťou občanov na riadení a správe krajiny. 
Demokraciu si niektorí  vysvetľujú po svojom a to najmä tak, že si môžu robiť a hovoriť čo chcú. No pozri sa dobre na to, čo o demokracii povedal taliansko-americký politológ Giovanni Sartori : Demokracia je závislá od jasného myslenia, od zodpovedného a primeraného pochopenia. 
Nepochybne v roku 1989 bolo zrnko demokracie zasiate s dobrým úmyslom do dobrej pôdy; no dnes, po 32 rokoch by sa dalo povedať, že to zrnko demokracie pekne aj začalo rásť no postupom rokov sa nikto o neho nestaral a začalo ho prerastať bodľačie; dajme pozor, aby sa z tej dobre mienenej sejby zrnka demokracie  nestal kriak bodľačia. Nezabudni, že demokracia je závislá od jasného myslenia, teda zdravého rozumu.