Podobenstvo o rozsievačovi; časť druhá

Podobenstvo o rozsievačovi; časť druhá

Poďme dnes ďalej spolu rozsievať zrnká. Určite vám nemusím pripomínať, že minulý týždeň sme zasiali zrnká na kraj cesty a vy samozrejme viete, ktoré zvieratká  sa tých zrniek  radi ujali. Viete to? Samozrejme, že to viete 
Dnes nám Pán Ježiš hovorí, že ten istý rozsievač keď sial, tak zase sa mu zopár zrniek zatúlalo a popadali do skalnatej pôdy. Teda nemali veľa zeme; napriek tomu vzišli a trocha aj rástli, nemali však možnosť dobre sa zakoreniť, lebo v zemi bolo dosť veľa skál. A keďže medzi tými skalami sa nemohol vyvinúť dobrý koreň, tak keď začalo príliš páliť slnko rastlinka vyschla alebo keď bol silný vietor, vyvrátilo ju aj s koreňom.
Pýtate sa ako táto skalnatá pôda a zrnko v nej súvisí s nami ľuďmi? Pokúsim sa vám to vysvetliť.
Pán Ježiš stretával veľa podobných ľudí, ktorí boli ako zrnko málo zakorenené medzi skalami. To zrnko aj vzklíči, zakorení sa a trocha povyrastie – teda zrnko Božieho slova vzklíči, zakorení sa a trocha povyrastie v srdci človeka – aaaaaale keď zrazu začne páliť slnko alebo príde silnejší vietor – teda do života a srdca človeka príde niečo ťažké, nečakané, zlé – tak to kamenné srdce nedovolí, aby sa v ňom lepšie a pevnejšie  zakorenilo zrnko Ježišovho slova. 
Nemáme byť povrchnými nadšencami pre  Božie slovo a pre zrnko evanjelia.  Nadšenie väčšinou nemá trvácnosť. Až rôzne udalosti nášho života nám ukážu či sme zakorenení v Ježišovom slove evanjelia.  Určite ste aj vy spozorovali ľudí, ktorý sa  nadšene bijú do pŕs, že akí sú oni dobrý kresťania, chodia do kostola, modlia sa, prispievajú milodarmi, ale väčšinou  sú to poslucháči, u ktorých zrno padlo na skalnatú pôdu.  Nepochopili skutočnú podstatu...
... vy, milí naši čitatelia ste ju pochopili? Viete čo je skutočne dôležité? Mať mäkké srdce, v ktorom sa dobre môže zakoreniť zrnko evanjelia a Ježišovho slova. Máme také srdce?


Aktivity

1. Dnes sme hovorili aj o skalách, kameňoch; ako iste viete, pohoria a vrchy sú tvorené skalami – vieš ako sa volá ten tvoj vrch či hora v tvojej obci či meste? Skús nám to napísať. 
2. Poznáš rastliny, ktorým sa dobre darí a dobre rastú aj medzi skalami? A vieš prečo sa im tam tak dobre darí?
3. Keď pôjdeš na jesennú prechádzku popozeraj sa i popod  nohy a skús si nájsť plochý hladký kameň a podľa priloženého obrázka si ho vymaľuj: na tvrdej skale mäkké srdce a kvet. 
4. Popremýšľaj o tom, čo je tvojou skalou, čo teba tlačí ako tá povestná skalka v topánke; ako najlepšie by si tú skalu alebo kamienok, ktorý ťa tlačí či trápi, zo svojho života odstránil?