Pamiatka posvätenia chrámov v Ostrej Lúke a Dubovom

Pamiatka posvätenia chrámov v Ostrej Lúke a Dubovom

Dvojnásobnú radosť prežívali veriaci ostrolúckeho zboru v predposlednú a poslednú nedeľu po Trojici, keď si pripomenuli 40. výročie posvätenia chrámu Božieho. Pri tejto príležitosti zasadili Strom reformácie č. 160.
Bohoslužobnému zhromaždeniu sa prihovoril dištriktuálny biskup ZD Milan Krivda kázňou založenou na slovách zo Skutkov apoštolov 2, 46 - 47. Po službách Božích bol pred chrámom zasadený Strom reformácie číslo 160 – lipa malolistá. V popoludňajšom programe veriacich pozdravil domáci spevokol Efata, prof. Belo Riečan niekoľkými organovými skladbami a radvanský farár Michal Zajden pútavou prednáškou o konštituovaní artikulárnych cirkevných zborov, ktorou priblížil obdobie šopronských artikúl.

Kostol v Ostrej Lúke bol postavený v roku 1976 po tom, čo pôvodný artikulárny kostol z roku 1742 bol zničený ustupujúcou nemeckou armádou v roku 1945. Kostol bol postavený za pôsobenia farára Gustáva Launera, ktorého si Pán Boh povolal na večnosť pol roka po jeho posvätení.

V ostrolúckej filiálke Dubové si podobnú, len oveľa staršiu udalosť pripomínali veriaci v poslednú nedeľu po Trojici. Pri 150. výročí posvätenia tohto chrámu Božieho bol slávnostným kazateľom niekdajší ostrolúcky farár Miroslav Jäger. Svoju kázeň založil na slovách z Ezdráša 3, 8 - 11. Veriaci sa po službách Božích tešili aj na rozprávanie a videoprojekciu z jeho 16-ročného pôsobenia v ostrolúckom cirkevnom zbore. Aj v dubovskom chráme Božom si veriaci mohli vypočuť organové prelúdiá. Tentoraz ich interpretoval syn brata farára Launera Teodor, ktorý sa aj so svojím bratom na tejto slávnostnej príležitosti zúčastnil.

Chrám v Dubovom stojí od roku 1866, keď si ho svojpomocne Dubovania postavili. Podobný osud ako mal ostrolúcky artikulárny kostol sa nenaplnil len vďaka intervencii dubovského učiteľa Samuela Bielku u nemeckého veliteľa. Vďaka tomu dubovský chrám Boží slúži veriacim až do týchto dní.

Galéria k článku