Petrík, Ján Milan (1910 - 1983)

Petrík, Ján Milan (1910 - 1983)

Prof. ThDr. Ján Milan Petrík sa narodil v Liptovskom Trnovci 26. marca 1910. V rodnom Trnovci vychodil ľudovú školu. Gymnázium navštevoval v Liptovskom Mikuláši. Potom absolvoval Teologickú vysokú školu evanjelickej a. v. cirkvi v Bratislave. Vysvätený za kňaza bol 29. 6. 1934.

Od 1. júla 1934 nastúpil ako kaplán do Pliešoviec. Od 1. septembra pracoval ako biskupský kaplán. V tom istom roku bol vyslaný do Francúzska ako misijný farár slovenských evanjelikov a tiež študoval na prestížnej Sorbone v Paríži. Po návrate na Slovensko pôsobil ako kaplán a katechéta v Bratislave. Po zložení kňazskej skúšky v roku 1937 pôsobil najprv v Brezne pri ťažko chorom Martinovi Rázusovi. V tom istom roku si ho vyvolili za farára v Modre-Kráľovej (po farárovi a seniorovi Vladimírovi Jurkovičovi). Inštalačný akt vykonal pán biskup Štefan Osuský ako svojmu bývalému študentovi a biskupskému kaplánovi dňa 7. novembra 1937. Ján Petrík pôsobil v Evanjelickom cirkevnom zbore v Modre-Kráľovej ako v poradí šiesty zborový farár v rokoch 1937 – 1971. Bol to jeho jediný cirkevný zbor počas celého jeho kňazského pôsobenia.

Okrem svedomitého vykonávania kňazských povinností viedol obyvateľov Kráľovej ku kultúrnejšiemu životu a správaniu tak osobným príkladom, ako aj rozvíjaním miestnej spolkovej činnosti. Pod jeho vedením pracovalo Sdruženie evanjelickej mládeže (SEM) a Slovenská evanjelická jednota (SEJ). Miestny odbor SEJ v Modre-Kráľovej patril počtom k najväčším v celom senioráte. Pán farár Petrík s miestnymi ochotníkmi nacvičil a zrežíroval 37 divadelných hier od slovenských autorov, ktoré boli prezentované a oceňované na divadelných prehliadkach a súťažiach. V období 2. svetovej vojny sa aktívne zapojil do protifašistického odboja. Po skončení vojny sa podieľal na obnove verejného života v meste. Bol iniciátorom výstavby pomníka padlým obetiam v prvej a druhej svetovej vojne pred Evanjelickým kostolom v Kráľovej. Počas Petríkovho pôsobenia sa v roku 1942 obnovil chrám zvonka a v roku 1952 sa urobila oprava jeho interiéru, ktorej súčasťou bola výmena organa a prestavba oltára.

Popri pôsobení v cirkevnom zbore pán farár Petrík zastával aj ďalšie funkcie v cirkvi: bol členom správy modranského sirotinca, dekanom cirkevných škôl Bratislavského seniorátu, seniorálnym zapisovateľom, zapisovateľom seniorálnej podporovne Gustáva Adolfa, predsedom seniorálneho výboru mládeže a predsedom seniorálnej kňazskej konferencie. Od roku 1942 bol referentom Bohoslužobného výboru Slovenskej ev. a. v. cirkvi, pričom sa zaslúžil o poslovenčenie a zjednotenie bohoslužobných poriadkov. Od r. 1948 bol členom správy spolku Tranoscius v Liptovskom Mikuláši, v rokoch 1948 – 1950 bol redaktorom Cirkevných listov a v r. 1969 – 1982 aj redaktorom Tranovského evanjelického kalendára.

Popri rozličných funkciách v cirkvi súbežne pôsobil aj na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte, kde sa 1. októbra 1937 sa stal prvým asistentom na Katedre praktickej teológie. Patril k prvým doktorom evanjelickej teológie – na doktora teológie bol promovaný 21. februára 1941. 14. júna 1949 vykonal habilitačné kolokvium a bol vymenovaný za docenta SEBF a 1. septembra za profesora praktickej teológie. V rokoch 1968 – 1969 zastával funkciu prodekana a v rokoch 1969 – 1972 funkciu dekana Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulty, na ktorej zotrval až do 26. marca 1980.

Publikoval dve významné vedecké diela: dizertačnú prácu Dejiny slov. ev. a. v. služieb Božích (1946) a habilitačnú prácu Chrámové agendy Slovenskej ev. a. v. cirkvi (1948). Ján Petrík má veľkú zásluhu na poslovenčení a zjednotení evanjelických bohoslužobných poriadkov. Zostavil prvú slovenskú Chrámovú agendu (1954), slovenské Pašie (1954), Pohrebnú agendu (1972, 1983) a i. (Podrobnejšie o prenikaní literárnej slovenčiny do evanjelických služieb Božích pozri odborný článok S. Horňanovej v Cirkevných listoch „Polstoročie od uvedenia Petríkovej chrámovej agendy a slovenských zjednotených Pašií“, roč. 130, č. 1 – 2, 2006.) Menný zoznam všetkých odborných článkov, ktoré Ján Petrík publikoval doma aj v zahraničí, je uvedený v Bibliografii J. M. Petríka (1985), ktorú vydal tlačový úrad GBÚ.

Ján Petrík pôsobil aj ako prekladateľ Písma svätého do slovenčiny a ako predseda Spevníkovej komisie. Podieľal sa ina príprave Slovenského evanjelického spevníka, ale jeho vydania sa už nedožil.

Pán života smrti si ho odvolal z tejto časnosti 18. januára 1983. Predstavitelia cirkvi a miestni veriaci sa so svojím obľúbeným obetavým kňazom rozlúčili 22. januára v Modre-Kráľovej. Aj po rokoch pán farár Petrík žije vo vďačných a láskyplných spomienkach tých, ktorí mu boli zverení.