Evanjelickí duchovní slovenského sveta

Rozhovor s Dušanom Tillingerom, superintendentom SECAV v Prahe, o stretnutí evanjelikov v Nadlaku v septembri 2010, uverejnený v Slovenských národných novinách; 45/2010; 09/11/2010
Pán superintendent, tohtoročné stretnutie evanjelickej duchovnej inteligencie a hostí v rumunskom Nadlaku 23. - 26. septembra 2010 už ukázalo, ako je vhodné spájať ducha a sily v prospech Boha a národa. Čo vás k tejto iniciatíve v r. 2008 viedlo? Bola to predovšetkým snaha dať dohromady slovenských evanjelikov, ktorí žijú vo svete. Vznikla asi dva roky pred prvou konferenciou v Prahe (2008), keď som s bratom farárom Dr. Dušanom Tóthom cestoval z Detroitu do Toronta. Spolu sme premýšľali nad tým, že by bolo vhodné, užitočné a pre všetkých nás prospešné stretnúť sa, vymeniť si praktické skúsenosti z našej práce ako slovenských duchovných, ktorí pôsobia v zahraničí, popremýšľať nad tým ako sa postarať o evanjelikov, ktorí žijú mimo hranice Slovenskej republiky a nie sú duchovne zaopatrení. Tak isto bolo veľmi dôležité v tejto oblasti osloviť a stimulovať ECAV na Slovensku, aby sme vzájomnou spoluprácou mohli v týchto spoločenstvách vyvinúť čo najväčšiu snahu, ktorá by pomohla udržať naše náboženské a národné základy.

Po Prahe sa stal Nadlak miestom II. konferencie Slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí. Čím podľa vás prispel do perspektívy tohto projektu?
II. konferencia Slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktorá sa uskutočnila v Nadlaku, sa niesla v znamení motta Doklad minulosti, základ budúcnosti slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí. Základnými tézami stretnutia bola v prvom rade výmena konkrétnych, praktických informácií z cirkevných zborov, vízia ďalšej vzájomnej práce Slovenských cirkevných zborov v zahraničí, podpora zahraničných slovenských zborov, no hlavne myšlienka na založenie Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktoré by pomáhalo revitalizovať existujúce cirkevné spoločenstvá v zahraničí a ponúknuť know how na oživenie zborov a ich prácu s deťmi a mládežou. Práve toto združenie by malo pomôcť k lepšej vzájomnej komunikácii medzi samotnými evanjelickými zbormi, seniorátmi a biskupstvami, ktoré pôsobia v zahraničí, ale tiež podporiť spoluprácu a udržať úzku väzbu s Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania na Slovensku. Pomaly, ale iste sa blížime k naplneniu vízie založiť združenie, ktoré by bolo prospešné pre prácu Slovákov žijúcich v zahraničí

Za Krajanské múzeum Matice slovenskej sa pravidelne zúčastňujú aj jeho zástupcovia. Čo by ste v tomto projekte očakávali od Matice slovenskej na Slovensku i od Matíc slovenských v zahraničí, najmä - povedzme - v Srbsku?
Prínos Matice slovenskej, respektíve Matíc slovenských v zahraničí vidím v prvom rade v duchovnej podpore tohto projektu, konkrétne myslím na podporu myšlienky vzniku Združenia evanjelikov žijúcich v zahraničí. Ďalej by nám určite Matice mohli pomôcť svojimi skúsenosťami, ale i konkrétnym oslovovaním potenciálnych členov tohto združenia, potom pri prezentácií našich i spoločných duchovných a kultúrnych podujatí v propagácii v matičnej tlači, možno i edíciách matičného vydavateľstva, ale najmä v registrácii dokumentov Združenia v archíve a knižnici Krajanského múzea Matice slovenskej v Bratislave. Prisľúbil to aj jeho riaditeľ Stanislav Bajaník, za čo sme vám všetkým vďační. Napokon chcem využiť príležitosť, aby som aj touto formou poďakoval všetkým iniciatívnym a ochotným ľuďom podporujúcim túto myšlienku a tento subjekt v štruktúre na Slovensku i v slovenskom svete.