Spomíname na vzácnych evanjelikov: Božena Kutlíková

Spomíname na vzácnych evanjelikov: Božena Kutlíková

Pred 85 rokmi  v Bratislave zomrela HEREČKA, KULTÚRNA A OSVETOVÁ PRACOVNÍČKA Božena Kutlíková rod. Hodzová. Narodila sa 2. októbra 1847 v Liptovskom Mikuláši a zomrela 10.4.1936 v Bratislave.
Narodila sa v Liptovskom Sv. Mikuláši 2. októbra 1847, kde v tom čase pôsobil ako ev. farár M. M. Hodža. Spolu s ním neskôr nútene odišla do Těšína, 
Po takmer štvorročnej korešpondencii sa 4. augusta 1868 v Tešíne konala svadba Vendelína a Boženy. Jej termín iste nebol vybraný náhodne, v ten deň sa totiž slávilo výročie založenia Matice slovenskej. Pre národovca Kutlíkovho zanietenia bola takáto symbolika dôležitá. Deň svojho osobného šťastia navždy prepojil s dňom radosti a nádeje, aké založenie Matice pre Slovákov vtedy predstavovalo.
Novomanželia sa usadili v Trnave, kde Vendelín Kutlík rozbehol činnosť svojej advokátskej kancelárie, politickú činnosť a mnoho iných aktivít spojených s oživovaním národného hnutia v Trnave a v západoslovenskom regióne. V októbri nasledujúceho roka sa im narodilo prvé dieťa, syn Vladimír.
So skupinkou ďalších Slovákov založili v meste slovenské ochotnícke divadlo, v ktorom Božena hrávala. Inscenovali aj hry Jána Palárika, katolíckeho farára v neďalekom Majcichove, ktorý Boženu Kutlíkovú, rod. Hodžovú, označil za najlepšiu "herkyňu" spomedzi trnavských ochotníkov. Hrávali v r. 1869-71 v trnavskej mestskej divadelnej budove, v ktorej sa divadlo hrá dodnes.
Kutlíkovci sa do Tešína ešte raz vrátili k umierajúcemu Michalovi Miloslavovi Hodžovi a pomohli zorganizovať jeho pohreb, na Veľký piatok, 28. marca 1870. Dcéra Ľudmila Hudecová sa nemohla pohrebu zúčastniť, pretože bola vo vysokom štádiu tehotenstva. Žiaľ, po komplikovanom pôrode zomrela. Prežila svojho otca o tri týždne. Po odbavení pohrebu sa Kornélia Hodžová s dcérou Marínou sťahovali z Tešína na Slovensko, a to ku Kutlíkovcom do Trnavy.
Od r. 1874 bývali Kutlíkovci na Panenskej ulici v Bratislave.