Pripomenuli si pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pripomenuli si pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pri pamätníku holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave sa 9. septembra 2021 od 13:00 uskutočnilo pietne podujatie pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku zastupujú generálny biskup ECAV Ivan Eľko a generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby OZ a OS SR Viktor Sabo.

Moderátorkou popoludnia bola Dagmar Mozolová. Po slávnostnom kladení vencov k pamätníku holohaustu nasledovali príhovory hostí. Richard Duda, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí pripomenul, že tragédia sa neodohrala kvôli zlej dobe, ale zlým ľuďom. „Schopnosť rozoznať zlo by mala naučiť rodina. Vštepovaním silných životných hodnôt. Rodinu by malo doplniť kvalitné a ľudskosťou presiaknuté vzdelanie, ktoré mladým otvorí oči a ukáže im, že prítomnosť sa dá vysvetliť na základe minulosti.“

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky, Boris Kollár odsúdil popieranie holokaustu a pripomenul, že hoci bol rasový antisemitizmus výmyslom nemeckých nacistov, šírený naprieč Európou, mnohými Slovákmi bol podporovaný či prehliadaný. Pasivita voči bezpráviu nás skôr či neskôr dostihne a národ, ktorý nepozná svoju minulosť si nezaslúži budúcnosť.

Predseda parlamentu švédskeho kráľovstva Andreas Norlén pripomenul, že na holokaust nesmieme zabudnúť a takisto nesmieme dopustiť, aby sa podobná tragická udalosť v budúcnosti zopakovala. Je to naša spoločná zodpovednosť.

Slovensko si pripomenulo 80. výročie prijatia Židovského kódexu – protižidovskej právnej normy prijatej vládou Slovenského štátu v roku 1941. Židovský kódex sa radil medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomenulo, že tragickým vyústením bolo 70 000 obetí holokaustu z územia vtedajšieho Slovenska. Vláda SR sa ospravedlnila za vojnový Židovský kódex:

„Vláda Slovenskej republiky dnes cíti mravnú povinnosť verejne prejaviť žiaľ nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 prijala hanebné nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Židovský kódex obmedzoval nielen občianske, náboženské a spoločenské práva. Zaoberal sa aj majetkovoprávnym postavením židov. V najrozsiahlejšej časti kódexu bol upravený prevod židovského majetku do „árijského“ vlastníctva.

Členovia vlády vo vyhlásení odsúdili konanie vtedajšej štátnej moci a vyjadrili hlbokú ľútosť nad tragédiou, ktorá postihla nevinné obete. „V čase smutného 80. výročia prijatia tzv. Židovského kódexu si spytujeme svedomie za zločiny spáchané na našich spoluobčanoch, ktoré vyvrcholili deportáciami do táborov smrti.“

Na spomienkovom podujatí sa zúčastnil aj premiér Eduard Heger. V mene vlády vyjadril hlbokú ľútosť nad prijatím Židovského kódexu. Preživších holokaustu a členov slovenskej židovskej obce poprosil o odpustenie. Premiér je hrdý, že v ťažkých a nebezpečných časoch sa našli Slováci, ktorí režimu vzdorovali a pomáhali. Na Slovensku máme okolo 600 ľudí ocenených titulom „Spravodlivý medzi národmi“.

Prítomným sa prihovorili aj predseda Židovskej náboženskej obce Bratislava Tomáš Stern, riaditeľ Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk, predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Boaz Modai a tiež generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a predseda Ekumenickej rady cirkví Ivan Eľko, ktorý povedal.

„Vážené pietne zhromaždenie. Vcíťme sa spoločne do tragiky toho, ako brutálne dokázali ľudia naložiť s ľuďmi. Zhrozme sa toho, ako tie najhoršie ľudské vlastnosti kedysi dostali voľný priechod. Akým neľudským ponížením prešli odvlečení. Ako trpeli a zomierali- ako ovce vedené na zabitie. Smúťme nad tým, aké nezvratné škody boli napáchané. Stojme v úprimnom pokání, zoči voči tomu zlému, čo sa medzi nami žiaľ odohralo. Obdivujme tiež obetavosť našich rodičov a starých rodičov, ktorí zachraňovali aspoň niektorých z tých, ktorí mali byť odvlečení. A vyslovme vnútorný sľub, že sami nebudeme nikým pohŕdať, nikoho preklínať, nikomu fyzicky ubližovať. Povzbuďme sa do skutkov lásky. Odpustenie, pokoj a spravodlivosť nech naplnia ľudské srdcia. A pokoj Izraelovi Božiemu. Amen.“

Galéria k článku

Jana Nunvářová