Domáca pobožnosť na 4. pôstnu nedeľu (14. marec 2021)

Domáca pobožnosť na 4. pôstnu nedeľu (14. marec 2021)

1. Úvod

            V mene Boha Otca i Syna i Ducha Svätého

2. Pieseň ES 89

3. Odriekanie 10 Božích prikázaní:

            Aby sme si všetci spoločne pripomenuli zákon Boží, odriekajme spoločne desať Božích prikázaní:

            Ja som Hospodin, tvoj Boh ...

4. Zamyslenie nad Božím slovom (Am 8, 11-12)

            S úctou si vypočujme slová Písma svätého z knihy proroka Ámosa 8, 11-12:

            „Hľa, prichádzajú dni - znie výrok Hospodina, Pána - keď pošlem na zem hlad. Nie hlad po chlebe, ani smäd po vode, ale po počúvaní Hospodinových slov. Putovať budú od mora k moru, od severu k východu sa budú túlať, aby hľadali slovo Hospodinovo, ale ho nenájdu.“

Milí bratia a sestry!

            O prorokovi Ámosovi toho nevieme veľa. Vieme len, že žil niekedy v 8. storočí pred Ježišom Kristom v severnom Izraeli. Bol to čas, kedy vládol kráľ Jarobeám a národ sa mal dobre. Prežíval svoj rozkvet a to sa prejavilo aj na jeho prístupe k hodnotám. Bohatí Židia sa stali rozmarnými a začali zneužívať svoje postavenie. Práve to bolo podnetom pre Ámosa, aby vyslovil svoje proroctvo o skaze, ktorá príde na Izrael. Z dejín vieme, že táto aj naozaj prišla v podobe Asýrčanov, ktorí vtrhli do Izraela a podmanili si celé jeho územie. Ámos však vo svojom proroctve nehovorí iba o skaze, ktorá má prísť, ale aj o hlade, ktorý doľahne na Izrael. Tento mal prísť ako protiklad k hojnosti, ktorú Izraelci majú a nevážia si ju rovnako, ako si nevážia Božie slovo. Príde doba, že aj toho bude málo a ľud vtedy zistí, ako je ťažko žiť bez Boha či Jeho slova. A práve o tom sú dnešné slová.

            Chlieb bol vždy symbolom hmotného zaopatrenia. V tomto zmysle ho máme aj v modlitbe Pánovej. Prosba o každodenný chlieb predstavuje prosbu o všetko hmotné, čo nám treba k životu. Kedysi to bol naozaj v prvom rade chlieb a hoci aj v minulosti boli bohatí ľudia, pre väčšinu ľudí predstavovala každodenná namáhavá práca spôsob, ako získať chlieb, ktorý by ich zasýtil a teda umožnil prežiť. Chlieb bol hodnotou číslo 1. Nie nadarmo sa aj Pán Ježiš prirovnal k chlebu, keď chcel ľuďom povedať, čo všetko im prináša. „Ja som chlieb života“ hovorí v evanjeliu podľa Jána 6,48 a práve tieto Jeho slová nám pripomína dnešná nedeľa, ktorej téma znie „Chlieb života.“ Toto prirovnanie je pritom viac ako výstižné. Kým ten pozemský hmotný chlieb nám umožňuje pozemsky prežiť, Pán Ježiš ako živý chlieb z neba nám umožňuje žiť večne.

            Hodnota chleba sa však zdevalvovala. Kým ešte naši starí rodičia si ho vážili a nedopustili, aby čo i len omrvinka spadla na zem, my ho dnes bez výčitiek svedomia vyhadzujeme a dokonca hovoríme, že je nezdravý a treba ho obmedzovať. Nečudo, že potom nedokážeme naplno porozumieť biblickým proroctvám a obrazom o chlebe. Veď ak je pre nás dnes prioritou zdravie, úspech či bohatstvo, nie je to už potreba prežiť ale túžba žiť pohodlne a bez starostí. A to je rozdiel. My dnes vlastne boj o prežitie nepodstupujeme. Máme všetko čo nám treba a tak si málokedy uvedomíme, že by sme niečo nemuseli prežiť. Možno práve preto nás tak deprimuje prítomnosť korona vírusu. Zatriasol našimi istotami a pričasto si uvedomujeme, že by sme ho nemuseli prežiť. Spokojne si žijeme svoj život a dýchame bez toho, aby sme si to uvedomovali. No ak ochorieme na kovid a nemôžeme sa nadýchnuť uvedomíme si, aký dôležitý je vzduch. Vtedy začína boj o prežitie a človek by zrazu dal všetko za to, aby sa mohol nadýchnuť vzduchu, ktorého je predsa všade naokolo dosť, iba jemu sa ho nedostáva pre chorobu pľúc. Kým chudobný človek potrebuje k telesnému prežitiu chlieb, kým chorý na kovid potrebuje k prežitiu kyslík, k prežitiu smrti a k večnému životu potrebuje každý z nás Ježiša Krista, ktorý je chlebom z neba, kyslíkom, ktorý dáva do žíl nový život.

            Ámos však hovorí ešte o niečom inom. Hovorí o dobe, kedy Božieho slova nebude. A to je niečo, čo si nevieme ani len predstaviť. Veď Božie slovo dnes znie na každom rohu, máme ho v médiách, časopisoch i knihách, stačí zájsť do najbližšieho kostola. Slová o Bohu či Ježišovi Kristovi ako chlebe z neba sú samozrejmosťou. Nezaoberáme sa nimi, kým nás nič netrápi a neťaží – podobne ako sa nezaoberáme kyslíkom, kým nemáme choré pľúca. Ak však nastane boj o prežitie a nieto chleba, kyslíka či Božieho slova, je zle. Veľmi zle. Tak zle, že to nemusíme prežiť!

            Písmo nás preto vyzýva, aby sme si vážili mier, chlieb či zdravie, ktoré máme a nadovšetko aby sme si vážili Božiu milosť, Božiu prítomnosť a Božie slovo, ktoré nám stále znie. Siahajme po ňom, kým máme tú možnosť a čerpajme z neho silu i poznanie toho, kde sú pravé hodnoty života. Ukáže nám, že hoci nám mnohé veci tu na zemi môžu život spríjemniť, iba jedna vec nám môže život zaručiť a to je Ježiš Kristus, ktorý je živým chlebom, hodnotou číslo 1, pôvodcom a darcom života. Aj keď možno ten skutočný chlieb už dnes natoľko neoceňujeme a vzdávame sa ho, ten živý chlieb nikdy nepodceňujme a nevzdajme sa ho. Nie je to chlieb, ktorý by nám škodil ale práve naopak! Umožňuje prežiť. A hoci si jeho dôležitosť teraz, kým nám je dobre, neuvedomujeme, raz sa nám to, že ho máme, môže veľmi hodiť. Amen.

            Pomodlime sa:

            Drahý Pane a Spasiteľu náš, Ježiši Kriste, Ty prichádzaš k nám ako živý chlieb z neba. Prinášaš večný život a zachraňuješ tých, ktorí by inak pre svoj hriech zahynuli večnou smrťou. My si vo svojom pohodlí často ani neuvedomujeme, aký je náš život krehký, čo všetko nás ohrozuje a ako ľahko by sme mohli niečomu podľahnúť a o svoj život prísť. Neuvedomujeme si, ako málo stačí k tomu, aby sme zastali na prahu smrti a hrozilo nám, že ostaneme vo večnej tme. Aký je šťastný ten, kto v takej chvíli pozná Teba a má Ťa pri sebe ako chlieb, ktorý nám vo chvíli slabosti vleje nový život. Prosíme Ťa, Pane, buď s nami a dávaj nám života a sily nielen pre túto časnosť, ale najmä pre večnosť. Tak sa nebudeme musieť ani smrti báť a budeme kráčať životom s istotou, že Ty si pri nás, pred všetkým nás ochrániš a do svojej slávy nás raz vovedieš. Amen.

            Teraz spoločne odriekajme modlitbu Pánovu:

            Otče náš, ktorý si v nebesiach...

5. Viera všeobecná kresťanská

            Napokon spoločne vyznajme vieru v trojjediného Boha slovami Apoštolského vyznania:

            Verím v Boha Otca všemohúceho...

6. Pieseň ES 453

7. Záverečné požehnanie 

            Prijmite požehnanie:

            Sám Pán pokoja daj vám stály pokoj vo všetkom. Pán so všetkými vami! Amen.