Domáca pobožnosť na 3. pôstnu nedeľu (7. marec 2021)

Domáca pobožnosť na 3. pôstnu nedeľu (7. marec 2021)

1. Úvod

            V mene Boha Otca i Syna i Ducha Svätého

2. Pieseň ES 90

3. Odriekanie 10 Božích prikázaní:

            Aby sme si všetci spoločne pripomenuli zákon Boží, odriekajme spoločne desať Božích prikázaní:

            Ja som Hospodin, tvoj Boh ...

4. Zamyslenie nad Božím slovom (Ef 5, 6-9)

            S úctou si vypočujme slová Písma svätého z listu apoštola Pavla Efezským 5, 6-9:

            „Nikto nech vás nezvedie prázdnymi rečami, lebo pre toto prichádza hnev Boží na neposlušných synov. Nebuďte teda ich spoluúčastníci. Veď ste boli kedysi tmou, ale teraz ste svetlom v Pánovi; ako deti svetla žite. Lebo ovocie svetla je vo všetkej dobrotivosti, spravodlivosti a pravde;“

Milí bratia a sestry!

            Často hovoríme, že dnešný svet je zlý a skazený. Nostalgicky spomíname na svoje detstvo či mladosť a máme pocit, že vtedy bolo všetko lepšie a krajšie. V porovnaní s tým sa nám dnešný svet javí ako horší a vravíme si: takýto svet nikdy nebol. Omyl! Zlo a skazenosť tu boli od samého začiatku. A v ešte väčšej miere. Spomeňme si na zlo, ktoré sa tak rozmohlo, že Pán Boh „oľutoval, že stvoril svet“ a vyhladil ľudstvo potopou. Spomeňme si na Sodomu a Gomoru, na svedectvá histórie o dobyvateľoch, ktorí rozpútavali vojny v snahe podmaniť si iné národy a získať moc, či na doby temna, ktoré prinášali veľa utrpenia a nespravodlivosti tým, ktorí žili ako poddaní mocných a často krutých a samoľúbych vládcov. Chcel by azda niekto z nás žiť v dobách, keď bol život človeka každý deň ohrozený pre neustále vojny a povstania? Alebo by niekto chcel žiť v dobe, keď jedni boli otrokmi druhých, keď ženy nemali žiadnu slobodu či práva alebo chudobní museli iba slepo poslúchať? Ak pozeráme na svet a jeho dejiny z nadhľadu vidíme, že svet sa pomaličky no predsa humanizuje. Dnes už existuje mnoho organizácií na ochranu ľudských práv, existuje mnoho výziev k humánnosti, solidarite či podpore chudobných, existuje mnoho možností, ako aj z pohodlia domova pomôcť niekomu inému. Svet teda pomaly ale isto bojuje proti chudobe, utrpeniu a sociálnym rozdielom. Tým však bojuje iba proti rôznym podobám zla, no stále neporazí pôvodcu všetkého – diabla.

            Diabla ako pôvodcu všetkého zla porazil jedine Boží Syn. On sa svojou smrťou na Golgote stal premožiteľom diabla, pretože dokázal, že je možné úplne odolať zlu a pokušeniu, zostať verný dobru a poslúchať Boha. Ak si diabol dovtedy myslel, že získa všetko a každého, tak pri Ježišovi Kristovi si vylomil zuby. Bola to jeho prehra, ktorá Víťazovi dala právo stanoviť si podmienky ďalšieho fungovania. A tie stanovil Boží Syn jasne. Dal diablovi ešte možnosť chvíľu – do doby Jeho druhého príchodu – konať no s tým, že jeho moc je obmedzená a čas vymeraný. Víťazstvo Pána Ježiša je definitívne a platné a On sa v deň svojho druhého príchodu ujme vlády nad celým svetom a diabla raz a navždy vykáže zo svojho územia. O tom hovorí dnešná nedeľa, ktorej téma znie: Premoženie zlých mocností. Pripomína nám, že aj keď tu zlo stále je, Pán Ježiš ho už porazil a to lepšie ako ktorýkoľvek bojovník proti chudobe.

            Čo však my? Žijeme v dobe, kedy má diabol ešte stále možnosť konať a rozsievať medzi ľuďmi konflikty, hádky, chamtivosť, závisť či lakomstvo. To všetko sú nešváry, s ktorými sa stretáme denne a s ktorými sa stretali aj prví kresťania. Aj oni boli ľudia, aj oni niekedy podliehali pokušeniu chcieť mať viac či stáť na čele. Apoštol Pavel preto dnes píše o hriechu a o tom, že hoci Pán Ježiš už premohol diabla, aj my – ako Kristovi nasledovníci – máme možnosť a povinnosť bojovať s hriechom v jeho aktuálnych podobách.

            Pavel prirovnáva život v hriechu k životu v tme. Ten, kto je opantaný chamtivosťou, lakomstvom, túžbou po moci, majetku či sa rád oddáva klebetám je ako človek, ktorý žije vo svojej komore a myslí si, ako pozná svet, no nikdy nebol vonku a nevidel svet zaliaty slnkom, nespoznal jeho skutočnú krásu, nepokochal sa pohľadom na krásu Božieho stvorenia. Naopak, človek, ktorý spoznal dôležitosť Božích hodnôt – dobroty, spravodlivosti a pravdy – akoby vyšiel na svetlo a spoznal skutočnú krásu sveta. Život v týchto hodnotách je preto podľa Pavla životom vo svetle. Ak si navyše uvedomíme, že svetlom sveta je Ježiš Kristus, je život s Jeho hodnotami životom nielen vo svetle slnka, ale najmä vo svetle Ježiša Krista, kým život bez nich je najmä životom bez Krista.

            Kresťan, ktorý spoznal Ježiša Krista a prijal Jeho evanjelium, by nemal viac holdovať klebetám, intrigám, konšpiráciám či rečiam, ktoré šíria zlo, podrývajú niekomu autoritu či pošpiňujú niekomu meno a česť. Pavel také reči nazýva prázdnymi a rázne označuje každého, kto sa im venuje za neposlušného človeka a upozorňuje, že na takých prichádza Boží hnev. Aj kresťania v Efeze žili kedysi tak a ich život bol životom v tme. Teraz však spoznali Ježiša Krista, žijú v Jeho svetle a to sa musí prejaviť aj na ich rečiach. A to platí aj o nás. Dávajme si preto pozor na svoje slová! Dnes máme veľa možností šíriť do sveta svoje vyjadrenia. Máme napríklad sociálne siete, ktoré nám k tomu poskytujú priestor. Vždy však pamätajme na to, že sme kresťania. Nedajme sa zviesť prázdnymi rečami ale práve naopak, šírme dobrotivosť, spravodlivosť a pravdu. Aj skrze naše slová a vyjadrenia vnášajme svetlo evanjelia, spravodlivosti a pravdy do tmy ohovárania, intríg či konšpirácií a bojujme tak proti zlu, diablovi a jeho temným mocnostiam. Po Pánovi Ježišovi Kristovi, ktorý vybojoval ten hlavný a najťažší boj je to naša príležitosť i povinnosť. Amen.

            Pomodlime sa:

            Pane a Spasiteľu náš, Ježiši Kriste, Ty si premohol diabla a svojou smrťou na kríži si raz a navždy zvíťazil nad zlom, hriechom i smrťou. Ďakujeme Ti za to a ďakujeme aj za to, že si si nás ako Víťaz privlastnil, prijal pod svoju ochranu a prevedieš nás z tejto časnosti do večnej radosti. Kým sa tak stane, máme aj my povinnosť bojovať proti zlu a do tmy tohto sveta vnášať svetlo Tvojho evanjelia. Prosíme, pomáhaj nám, aby sme tak konali vždy s vedomím, že sme Tvoji. Kiež aj naše slová vypovedajú o tom, že Ti patríme. Kiež prehovárame slovami dobrotivosti, spravodlivosti a pravdy a potláčame neprajnosť, intrigy či klebety. Kiež Tvoje kráľovstvo prichádza i cez nás a naše skutky či slová. Daj nám tak, Pane, pridať sa k Tebe aj v boji proti zlu a napokon s Tebou večne prebývať. Amen.

            Teraz spoločne odriekajme modlitbu Pánovu:

            Otče náš, ktorý si v nebesiach...

5. Viera všeobecná kresťanská

            Napokon spoločne vyznajme vieru v trojjediného Boha slovami Apoštolského vyznania:

            Verím v Boha Otca všemohúceho...

6. Pieseň ES 113

7. Záverečné požehnanie 

            Prijmite požehnanie:

            Pokoj vám všetkým, ktorí ste v Kristovi. Amen.