Z aprílového zasadnutia Generálneho presbyterstva ECAV

V piatok 16. apríla 2021 sa online uskutočnilo v poradí tretie zasadnutie Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku v tomto kalendárnom roku.

V rámci vyhodnotenia plnenia uznesení sa generálni presbyteri v rozprave venovali predovšetkým uzneseniam, týkajúcim sa spoločnosti Reformata s.r.o. V tejto súvislosti bol prerokovávaný aj návrh harmonogramu preberania správy majetku ECAV od spoločnosti Reformata s.r.o.

K bodu návrhu novelizácie Štatútu Evanjelickej diakonie zobralo generálne presbyterstvo na vedomie predložené návrhy a pripomienky členov presbyterstva a rozhodlo o ich postúpení Správnej rade ED na zaujatie stanoviska.

Generálni presbyteri sa v rámci programu venovali aj platbám cirkevných zborov do fondu finančného zabezpečenia ECAV a osobitne riešili tie cirkevné zbory, ktoré túto platbu nesplnili podľa zaslaného predpisu, nakoľko ide o porušenie cirkevného ústavného zákona č. 2/2020.

Generálne presbyterstvo ďalej poverilo Generálny hospodársky výbor vypracovaním analýzy súčasného modelu financovania a prípravou ďalších alternatív spôsobu výpočtu. Zároveň dostal Generálny hospodársky výbor ECAV za úlohu pripraviť rozpočet na rok 2022, a to tak, aby celková výška odvodu v zmysle cirkevného ústavného zákona č. 2/2020 bola použitá na odmeňovanie duchovných ECAV.

Na zasadnutí došlo aj k otvoreniu obálok s menami uchádzačov, ktorí sa prihlásili do výberového konania na pozíciu riaditeľa/ky Generálneho biskupského úradu a riaditeľa/ky Evanjelickej diakonie. Všetkým uchádzačom bude zaslané pozvanie na pohovor, ktorý sa uskutoční na plánovanom zasadnutí Generálneho presbyterstva ECAV dňa 14. mája 2021.