
Všetkým nám treba sa viac spoliehať na prácu Ducha Svätého, ako len a len na nás samých a našu rutinu.
Na mnohých miestach sme zabudli hľadať nové možnosti oslovenia ľudí Božím slovom, ktoré by ich pritiahlo k cirkvi a jej Pánovi a zaujalo ich a menilo ich životy.
Tu môže pomáhať aj Tranoscius a. s. a naše evanjelické médiá.
Matúš 10, 27: Čo vám hovorím potme, hovorte na svetle a čo pošepky, rozhlasujte zo striech.
Skutky apoštolov 1, 8: Budete mi svedkami aj v Jeruzaleme a po celom Judsku...

Je pred nami výzva ustanoviť nemocničnú duchovnú službu, obzvlášť vo väčších mestách, kde je veľká nemocnica, či viac nemocníc. Službou spoločnosti sú aj mediálne výstupy z našej cirkvi na akejkoľvek hierarchickej úrovni. Je smutné, ak niektorí miesto evanjelia, šíria ohováranie a nenávisť.
Dobrou službou pre spoločnosť je nielen šíriť informácie o cirkvi, ale aj a predovšetkým jasné evanjelium so svedectvom o spasiteľnom a pomáhajúcom diele Pána Ježiša Krista. Rovnako treba dbať aj na úroveň, živosť a jasný odkaz Božieho slova pri rozhlasových a televíznych Službách Božích a prenosoch z ostatných podujatí. Nech je Božie meno aj v našom národe a v našej spoločnosti oslávené.
Skutky apoštolov 1, 8: Budete mi svedkami...aj v Samárii a až do posledných končín zeme.

V našich médiách máme odovzdať odkaz Božej trpezlivosti a lásky nie len slovami, ale aj správaním a prístupom k domácim viery i k ostatným ľuďom.
Prvý list Korintským 13. 1: Čo by som ľudskými jazykmi hovoril, aj anjelskými, a lásky by som nemal, bol by som iba cvendžiacim kovom a zvučiacim zvonom. To je pre nás všetkých trvalá úloha, na ktorú sme v posledných rokoch temer zabudli. Bez činov odpustenia, dôvery, slušnosti a lásky – naše svedectvo viery ostane mŕtve ( 1K 13, 13): Ostáva viera, nádej, láska, to troje, ale najväčšia z nich je láska.

Do prostredia našej cirkvi sa vnieslo veľa špiny: ohováranie bratov a sestier; povyšovanie sa; ponižovanie a znevažovanie iných; posudzovanie oponentov nie na základe práva, ale na základe lojálnosti, až servilnosti; nevymožiteľnosť práva v cirkvi; atď. Snažíme sa kázať o poriadku iným, ale nevieme si pozametať pred vlastným prahom.
K tomu potrebujeme aj nástroje, ktoré budú fungovať: jasné pravidlá pre pracovníkov i dobrovoľníkov v našej cirkvi, objektívne disciplinárne orgány, ktoré sa nebudú zneužívať a promptné a vykonateľné disciplinárne rozhodnutia. Pritom sme povinní aj disciplínu uplatňovať citlivo a s láskou, nie ohovárať a roznášať klebety.
Prvý list Tesalonickým 5, 14: Bratia, učte poriadku neporiadnych, posmeľujte malo-myseľných, ujímajte sa slabých, buďte zhovievaví ku všetkým.
Prvý list Petrov 3, 10: Kto chce vidieť dobré dni, nech si zdržuje jazyk od zlého a ústa od ľstivých rečí.

Na svoj čas už pridlho čaká aj Elektronický informačný systém EIS. Mohol by sa stať dobrou pomocou a nakoniec aj odľahčiť záťaž tých, ktorých schopnosti a sily sú potrebné na duchovnom a organizačnom poli našej cirkvi. Snažíme sa zamedziť zneužívaniu moci v cirkvi a zefektívniť komunikáciu medzi jednotlivými úrovňami riadenia našej cirkvi.
Ďalšou dôležitou oblasťou, kde treba priložiť ruku k dielu, je revízia Cirkevno-právnych predpisov našej cirkvi. Je všeobecne známe, že niektoré zákony sú nevykonateľné, niektoré si odporujú a pod. Bude treba nastaviť nanovo právny stav tak, aby boli naše právne predpisy logické, jasné, vykonateľné a pomáhali v rozvoji cirkvi a nie dobré snahy brzdili.
Pre tieto a mnohé iné činnosti, predovšetkým programové, bude naša cirkev potrebovať financie. Jednak na hradenie časti platov našich duchovných a aj na programovú náplň biskupských úradov. Niektoré dobré projekty na vzdelávanie duchovných a misijných pracovníkov cirkvi sa nemôžu realizovať pre nedostatok financií. Preto je potrebné povzbudzovať k darcovstvu a financovanie projektov urobiť prehľadnejšie. Toto si však žiada prostredie dôvery, poriadku, transparentnosti a zodpovednosti.
2. list Korintským 9, 7: Ochotného darcu miluje Boh.