Prvoradou úlohou kresťanskej cirkvi, a predovšetkým lutherskej cirkvi ako je naša, je kázanie a vôbec zvestovanie Božieho slova – zákona a evanjelia a prisluhovanie sviatostí. Luther nás naučil, že aj sviatosti sú viditeľným Božím slovom. Hrdíme sa, že my evanjelici sme cirkvou Božieho slova.Áno, sme a takou cirkvou chceme aj zostať. Kážeme často a snáď aj radi. No nášmu svedectvu neraz chýba presvedčivosť a nadšenie. Majme pred očami Ježišov otvorený vzťah k tým, ktorí ho počúvali. Vytvárajme v našich zborových spoločenstvách príjemné a láskavé prostredie. Veríme že potom aj svedectvo slovom bude zrozumiteľnejšie a presvedčivejšie. Ak budeme menej kázne kopírovať z internetu a potrápime sa s ich tvorbou sami, vyznejú osobnejšie, mocnejšie a adresnejšie. Ak si dáme viac námahy so štúdiom Božieho slova, Duch Boží sa prizná k našim snahám a požehná každé naše slovo.Z našej cirkvi sa na mnohých miestach vytráca misijné nadšenie a ochota k spolupráci s neordinovanými. Vieme, že táto spolupráca niekedy prináša aj problémy. Tie treba riešiť bez emócií a s chladnou hlavou. No napriek občasným ťažkostiam takáto spolupráca je nutná, lebo prináša viac požehnania ako starostí. Bez dobrovoľných spolupracovníkov, ako aj služby diakonov, ktorých by sme si mali vychovávať, to nepôjde.

Všetkým nám treba sa viac spoliehať na prácu Ducha Svätého, ako len a len na nás samých a našu rutinu.

Na mnohých miestach sme zabudli hľadať nové možnosti oslovenia ľudí Božím slovom, ktoré by ich pritiahlo k cirkvi a jej Pánovi a zaujalo ich a menilo ich životy.

Tu môže pomáhať aj Tranoscius a. s. a naše evanjelické médiá.

Matúš 10, 27: Čo vám hovorím potme, hovorte na svetle a čo pošepky, rozhlasujte zo striech. 
Skutky apoštolov 1, 8: Budete mi svedkami aj v Jeruzaleme a po celom Judsku...


Naša cirkev pôsobí v Ekumenickej pastoračnej služby ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR. Chceme pestovať ekuménu. Chceme vyvíjať snahy v Rómskej misii. Chceme byť aktívni v kultúrno-spoločenskej oblasti, v neziskových organizáciách a pod. Je potrebné viacej rozvíjať vzťahy so zahraničnými Slovákmi nie len na juhu Európy, ale aj v Západnej Európe a v zámorí.

Je pred nami výzva ustanoviť nemocničnú duchovnú službu, obzvlášť vo väčších mestách, kde je veľká nemocnica, či viac nemocníc. Službou spoločnosti sú aj mediálne výstupy z našej cirkvi na akejkoľvek hierarchickej úrovni. Je smutné, ak niektorí miesto evanjelia, šíria ohováranie a nenávisť.
Dobrou službou pre spoločnosť je nielen šíriť informácie o cirkvi, ale aj a predovšetkým jasné evanjelium so svedectvom o spasiteľnom a pomáhajúcom diele Pána Ježiša Krista. Rovnako treba dbať aj na úroveň, živosť a jasný odkaz Božieho slova pri rozhlasových a televíznych Službách Božích a prenosoch z ostatných podujatí. Nech je Božie meno aj v našom národe a v našej spoločnosti oslávené.

Skutky apoštolov 1, 8: Budete mi svedkami...aj v Samárii a až do posledných končín zeme.



Naša cirkev potrebuje vytvoriť prostredie prajnosti, rodinnej atmosféry, a bez nadsadenia – prostredie lásky.Na cirkvi si ľudia zvonku vedia oceniť najmä otvorené srdce, prijatie, neposudzovanie a neodsudzovanie, zdvorilú láskavú komunikáciu, korektné, priateľské prostredie, vzájomný rešpekt a úctu. Žiaľ, v mnohých ohľadoch nám toto chýba, aj medzi duchovnými na všetkých úrovniach a potom aj v cirkevných zboroch.

V našich médiách máme odovzdať odkaz Božej trpezlivosti a lásky nie len slovami, ale aj správaním a prístupom k domácim viery i k ostatným ľuďom.

Prvý list Korintským 13. 1: Čo by som ľudskými jazykmi hovoril, aj anjelskými, a lásky by som nemal, bol by som iba cvendžiacim kovom a zvučiacim zvonom. To je pre nás všetkých trvalá úloha, na ktorú sme v posledných rokoch temer zabudli. Bez činov odpustenia, dôvery, slušnosti a lásky – naše svedectvo viery ostane mŕtve ( 1K 13, 13): Ostáva viera, nádej, láska, to troje, ale najväčšia z nich je láska.





Z doteraz povedaného vyplýva, že nemôžeme čakať duchovnú obnovu cirkvi, ak ju nezačneme uskutočňovať každý sám pri sebe. V dome kde je neporiadok a škriepky a zvady, sa človek necíti dobre.

Do prostredia našej cirkvi sa vnieslo veľa špiny: ohováranie bratov a sestier; povyšovanie sa; ponižovanie a znevažovanie iných; posudzovanie oponentov nie na základe práva, ale na základe lojálnosti, až servilnosti; nevymožiteľnosť práva v cirkvi; atď. Snažíme sa kázať o poriadku iným, ale nevieme si pozametať pred vlastným prahom.

K tomu potrebujeme aj nástroje, ktoré budú fungovať: jasné pravidlá pre pracovníkov i dobrovoľníkov v našej cirkvi, objektívne disciplinárne orgány, ktoré sa nebudú zneužívať a promptné a vykonateľné disciplinárne rozhodnutia. Pritom sme povinní aj disciplínu uplatňovať citlivo a s láskou, nie ohovárať a roznášať klebety.

Prvý list Tesalonickým 5, 14: Bratia, učte poriadku neporiadnych, posmeľujte malo-myseľných, ujímajte sa slabých, buďte zhovievaví ku všetkým.
Prvý list Petrov 3, 10: Kto chce vidieť dobré dni, nech si zdržuje jazyk od zlého a ústa od ľstivých rečí.


Slovenská republika na začiatku roku 2020 zmenila svoje pravidlá financovania cirkví. Na začiatku roku 2021, teda zhruba o rok, bude na Slovensku sčítanie obyvateľov, domov a bytov, ktoré tiež ovplyvní financovanie aj našej cirkvi zo strany štátu. Máme dôvod sa domnievať, že naša cirkev pri tomto sčítaní môže znovu v počte evanjelikov na Slovensku poklesnúť. Je to obraz doby a z časti aj obraz našej misie a následok niektorých mediálnych výstupov z nášho prostredia.Viac ako 25 rokov pracuje komisia pre reštrukturalizáciu, ktorá priniesla mnohé pohľady na možné organizovanie našej cirkvi, ale zatiaľ pri žiadnom návrhu nenastala zhoda. Je to škoda, pretože viacerí pracovníci hlásia dlhodobú preťaženosť, kde sa vytráca tvorivosť, nadšenie a radosť zo služby. Pri niektorých pozorujeme príliš veľkú neochotu veci vôbec meniť. To všetko našu cirkev zaťažuje a odoberá potrebnú sebadôveru a vieru v Pána, ktorý má pre nás lepšiu budúcnosť. Akoby sme boli zajatí/zaujatí sami sebou. No nové výzvy a úlohy sa často nedajú riešiť starými prostriedkami.

Na svoj čas už pridlho čaká aj Elektronický informačný systém EIS. Mohol by sa stať dobrou pomocou a nakoniec aj odľahčiť záťaž tých, ktorých schopnosti a sily sú potrebné na duchovnom a organizačnom poli našej cirkvi. Snažíme sa zamedziť zneužívaniu moci v cirkvi a zefektívniť komunikáciu medzi jednotlivými úrovňami riadenia našej cirkvi.

Ďalšou dôležitou oblasťou, kde treba priložiť ruku k dielu, je revízia Cirkevno-právnych predpisov našej cirkvi. Je všeobecne známe, že niektoré zákony sú nevykonateľné, niektoré si odporujú a pod. Bude treba nastaviť nanovo právny stav tak, aby boli naše právne predpisy logické, jasné, vykonateľné a pomáhali v rozvoji cirkvi a nie dobré snahy brzdili.

Pre tieto a mnohé iné činnosti, predovšetkým programové, bude naša cirkev potrebovať financie. Jednak na hradenie časti platov našich duchovných a aj na programovú náplň biskupských úradov. Niektoré dobré projekty na vzdelávanie duchovných a misijných pracovníkov cirkvi sa nemôžu realizovať pre nedostatok financií. Preto je potrebné povzbudzovať k darcovstvu a financovanie projektov urobiť prehľadnejšie. Toto si však žiada prostredie dôvery, poriadku, transparentnosti a zodpovednosti.

2. list Korintským 9, 7: Ochotného darcu miluje Boh.