Pred 40 dňami sme vstupovali do karantény. Teda do pôstu. Nie, nikto nám to neprikázal. Bola popolcová streda, potom 1. pôstna nedeľa, kedy sme začali spoveďou a Večerou Pánovou. Nie, neboli nás davy v kostoloch. Ale uvedomovali sme si tú zmenu, ktorá nastala. Vstúpili sme do pôstu ako každý rok... Do pôstu iného ako kedykoľvek predtým. Netušiac. Stáli sme pred 40 dňami, po taliansky karanténou. No pred vyše mesiacom sme toto slovo vôbec neskloňovali. Teraz je v móde "dvojtýždňovka - karanténa" a všetko sa vyrieši...
Choď, ľud môj, vstúp do svojich izieb a zavri svoje dvere za sebou; schovaj sa na malú chvíľu, dokiaľ neprejde hnev. Lebo, hľa, Hospodin vychádza zo svojho miesta, aby potrestal neprávosť obyvateľov zeme. Iz 26,20-21
Ako vlastne vzniklo slovo karanténa? Niektorí ľudia pred skoro 700 rokmi v čase moru utekali na vidiek, aby sa zachránili. Utiecť pred morom nestačilo, preto mestá časom prijímali rôzne opatrenia. Ľudia museli zostať doma. Uzatvárali sa mestské brány pre vstup do, aj z mesta. Benátky ako prvé v Európe vymysleli vlastný systém ochrany pred čiernou smrťou. Nakazených odvádzali z mesta preč na miesta, kde mali zomrieť. Návštevníci, ktorí do Benátok priplávali, nesmeli opúšťať kotviace lode 30 dní. No po čase zistili, že doba bola nedostatočná. Neskôr sa doba predĺžila až na 40 dní, čiže quranta giorni (tak vzniklo slovo karanténa). Podľa historikov táto ochrana celkom dobre fungovala, na rozdiel napríklad od Janova, ktorý nepodnikol podobné opatrenia.
Pôst máme na pamiatku Ježišovho postenia sa na púšti, kde bol 40 dní, potom prišla zmena v Jeho živote. Začal svoje požehnané pôsobenie. A keď sme už pri čísle 40, v Biblii ich máme viac: potopa trvala 40 dní, exodus tiež 40, napokon aj Ježiš sa ukazoval po Vzkriesení 40 dní...
V týchto chvíľach je pôstny čas pomaly za nami. Takto sme si ho predstavovali? Bude nás niekto nútiť, aby sme ostali doma, aby sme mali ten čas, ktorý sme predtým nikdy nemali? V Biblii sa zakaždým, keď sa objaví číslo 40 vyskytne „zmena“, takže ak sme v „nútenej“ karanténe, bavme sa s rodinou, nech je to požehnaním a uvidíme zmeny, ktoré Boh urobí v našich životoch.
Čo urobí Boh po tomto Tvojom pôste? Ako si ho prežil/a? Inak ako roky predtým, alebo v tom nebola žiadna zmena? Čo sa stane teraz?
Tomáš Halík pred niekoľkými dňami napísal: "Mnohí z nás si ešte na začiatku tohto neobvyklého pôstneho obdobia mysleli, že táto epidémia spôsobí akúsi krátkodobú poruchu obvyklého chodu spoločnosti, ktorú nejako prečkáme a potom sa všetko čoskoro zas vráti do starých koľají. Nevráti. A keby sme sa o to pokúsili, bolo by to zlé. Po tejto globálnej skúsenosti svet nebude – a zrejme nemá byť – úplne rovnaký ako pred ňou."
Pán Boh nám dáva vždy druhú šancu. Dáva nám ju aj teraz. Tak isto ako bol iný tohtoročný pôst, bude iný aj Veľký týždeň, ktorý o niekoľko chvíľ začíname. Je na nás ako ho prežijeme. Či bude pre nás rovnaký ako celý ten zvláštny pôst 2020 alebo sa skúsime sústrediť na to, čo pre nás urobil na Veľkú noc Ježiš Kristus.
Prajem každému požehnaný čas utíšenia. Čas zamyslenia, čas so svojimi blízkymi, s Bohom.