Nejestvuje okamih, v ktorom by sme stáli na „území nikoho“

Nejestvuje okamih, v ktorom by sme stáli na „území nikoho“

Keby sme otázku: Čo je to sloboda? položili starým Grékom, hneď by mali naporúdzi príbeh, totiž príbeh o Herkulovi na rázcestí. Herkules putuje jednou cestou až kým nepríde tam, kde sa cesta rozdvojuje. I vpravo i vľavo ho čaká atraktívna dáma a každá z nich mladíka vyzýva: Herkules, nasleduj ma!

Dáma na ľavej strane mu sľubuje: Keď pôjdeš so mnou, zabezpečím ti bohatstvo, blaho a luxus. Dáma vpravo hovorí: Povediem ťa cez ťažkosti a príkoria, ale na konci ťa učiním nesmrteľným. Luxus alebo sláva, medzi nimi si mal Herkules vyvoliť. Zvolil si slávu – pravdaže, veď inak by sme o ňom nič nevedeli! 

No to rozhodujúce je, že v okamihu – predtým ako sa rozhodne, ešte stojí na „území nikoho". Nepatrí ani vľavo ani vpravo. V tomto okamihu ešte úplne patrí sám sebe. Má plné právo rozhodnúť sa. Herkules na rázcestí – takto chápu slobodu starí Gréci. Sloboda je pre nich suverénna, autonómna slobodná voľba z neutrálneho východiskového bodu, v ktorom človek patrí iba sám sebe. Je sám svoj. 

Je veľmi dôležité vedieť, že Biblia takto slobodu nechápe. V biblickom myslení neexistuje nikdy okamih, v ktorom by človek stál na „území nikoho", mohol patriť iba sám sebe. Podľa Biblie človek má už svoje pevné miesto. Názorne to vysvetľuje ilustrácia:

V strede stojí Boh Stvoriteľ a okolo Neho je svet, tak ako Slnko stojí v centre a okolo neho obiehajú planéty. To znamená, že človek má od počiatku svoje miesto a svoje určenie. Svojím životom, myslením, cítením, vôľou i konaním sa má vzťahovať na stred – na Boha. Stvorenie náleží k Stvoriteľovi. 

Keď vyjdeme z tohto stanoviska, potom biblické chápanie slobody nezodpovedá situácii Herkula na rázcestí. V biblickom ponímaní sloboda znamená povedať Bohu vedomé  „áno“. Byt' slobodný biblicky chápané znamená radostne súhlasiť s Tým, kto mi dáva život – s Bohom. 

Predstavme si rybu. Je stvorená pre život vo vode. Bez vody by nemohla existovať. Čo by sa stalo, keby taká rybka dostala jedného dňa nápad (našťastie pre ňu to nie je možné): Nebolo by nádherné opustiť raz vodu a žiť na suchu? Predstavme si pár ľudí, ktorí o rybách nemajú ani šajn. Vidia onú rybku na súši, ako sa tam mece, chveje, trhá a myká a títo ľudkovia povedia: Aha, akú má radosť, aká je vitálna, ako sa krásne hádže. Rybu takú plnú života sme jakživ nevideli! 

Kto však rybám len trochu rozumie, ten vie, že oná zdanlivá vitalita nie je ničím iným, než smrteľným zápasom. Ryba môže žiť iba vo vode. Len vo vode môže byť slobodná, voľne sa pohybovať, plávať sem a tam.

Na tomto príklade sa stalo vari trochu jasnejším, čo znamená sloboda pre človeka: Vedomé „áno“ Bohu, ku ktorému patrí – nemenej ako ryba k vode. Na rozdiel od ryby, ktorá si nemôže vybrať, či bude žiť vo vode alebo nie, človek túto možnosť má. Môže povedať Bohu svoje „áno“, ale aj svoje „nie“. Ryba patrí do vody, vták do vzduchu – tak je to naprogramované. Nik sa ich nepýta, či s tým súhlasia. Naproti tomu človek je dopytovaný, či povie Bohu „áno“ alebo „nie“. On sa môže a má rozhodnúť, nanovo sa pre túto možnosť slobodne rozhodovať.

Sme vyzvaní povedať Bohu slobodné, vedomé ,,áno“, dokázané poslušnosťou Bohu. Vonkoncom však nejde o slepú poslušnosť.

Poslušnosť, ku ktorej sme vyzvaní, zodpovedá skôr otázke: Chceš byt' Božím stvorením? – Chceš byt' tým, čím si? Keď na ňu odpovieme svojím „áno“, je za tým dôvera, že Boh, ktorému vďačíme za svoj život, to s nami myslí dobre. Môžeme poslúchať Boha, pretože dôverujeme, že má s nami len tie najlepšie úmysly, že nás má rád. Najlepším dôkazom tejto lásky je smrť nevinného Božieho Syna Ježiša, ktorý na seba dobrovoľne vzal trest, ktorý patril nám.

Pán Boh nám daroval možnosť slobodného rozhodovania sa. On nás oslovuje a očakáva od nás slobodnú odpoveď. Smieme a máme vedome a slobodne vravieť  Bohu „áno“. Lebo len u Boha sme „doma“ ako ryba vo vode, len v spoločenstve dôvery, poslušnosti a lásky s Ním sa môže náš život dobre rozvíjať.                                                

Podľa: Siegfried Kettling: Kto si Adam? Boží príbeh s ľuďmi (vyd. Tranoscius, Liptovský Mikuláš 2008) http://www.tranoscius.sk/zbozi/kto-si-adam--bozi-pribeh-s-ludmi.html