Mt 26, 26 – 30
"Keď jedli, vzal Ježiš chlieb, dobrorečil, lámal a dával učeníkom hovoriac: Vezmite, jedzte! Toto je moje telo. Potom vzal kalich, dobrorečil, dal im a riekol: Pite všetci z neho! Lebo toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za mnohých na odpustenie hriechov. Hovorím vám, že oddnes nebudem piť z tohto vínneho plodu až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca. Potom zaspievali pieseň a vyšli na vrch Olivový."
Milí bratia a sestry v Kristu.
Nepoviem (nenapíšem) nič nové, keď začnem tým, že v dnešný deň si v kresťanskom svete pripomíname ustanovenie Večere Pánovej Pánom Ježišom Kristom pri poslednej večeri so svojimi učeníkmi.
Nová je však situácia, v ktorej si to pripomíname. Pre mnohých je to možno prvýkrát v živote, keď dnes (rovnako ako zajtra na Veľký piatok) nebudú môcť pristúpiť k stolu Pánovmu v spoločenstve bratov a sestier v chráme Božom.
Iste vieme, že ako dediči Lutherovej reformácie kladieme teologický dôraz na Kristove slová: „Toto je moje telo“ a „toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva na odpustenie hriechov“. V praxi je nám tiež známy fokus na Ježišove slová: „Pite všetci z neho!“
V aktuálnej situácii, v ktorej sme už mesiac, je asi nielen pre mňa osobne výzvou a zároveň potešením, ako môže cirkev ako živé spoločenstvo komunikovať či „fungovať“ v tomto núdzovom režime. Mnohé „funguje“ on-line, niečo aj off-line, po telefóne či klasickými poštovými schránkami.
Avšak žiaden zo spomenutých spôsobov sa nedá použiť na spoveď a prisluhovanie VP, kde sme pri jednom stole spolu s Kristom (in, sub, cum) aj navzájom bok po boku.
V tomto ohľade nám ostáva viera a nádej, že až núdzové opatrenia pominú, hádam už v Nedeľu pokánia (10. Po svätej Trojici) budeme môcť byť pri VP všetci spolu. Vytrvajme a buďme zodpovední.
Majúc stále na pamäti teologické ťažisko slov Pána Ježiša Krista o VP, môžeme sa na ne dnes pozrieť v širšom rámci.
V. 29: „Hovorím vám, že oddnes nebudem piť z tohto vínneho plodu až do dňa, ...“ tieto slová vnímame v aktuálnej situácii zvlášť citlivo.
A čo tak sprítomniť si čisto symbolicky, bez akýchkoľvek teologických nekorektností v spojitosti s VP, sčasti aspoň vôňu a chuť prvého dňa nekvasených chlebov (Mt 26,17.20). Taký nekvasený chlieb sa dá vyrobiť relatívne jednoducho (receptov je veľa, napr.: 2PL múky, 1PL oleja, 2PL teplej vody, soľ; vymiešať, vyvaľkať a opiecť nasucho na panvici z oboch strán).
Bratia, sestry, bráni nám niečo takto sadnúť za náš domáci stôl? Stíšiť sa spolu k modlitbe, spoločne sa podeliť o takýto nekvasený chlieb (?) ... Spoločne sa rozprávať, spoločne si odpustiť (?) ...
Hranice krajín, školy, mnohé prevádzky, aj naše brány sú v dôsledku opatrení zatvorené, naše srdcia nech však ostávajú pôsobeniu Ducha Božieho zvlášť v týchto dňoch otvorené.
Priatelia v Kristu, prajem vám požehnaný Zelený štvrtok.