Keby som bol všemohúci

Keby som bol všemohúci

V skvelej knihe Cesta do krajiny viery https://www.ecav.sk/aktuality/oznamy/z-medii/novo-vydana-publikacia-cesta-do-krajiny-viery jej autor (Dr. Burghard Krause) spomína pomerne častú námietku: „Keď Boh nechce utrpenie (a napriek tomu tu je), potom je zjavne bezmocný proti nemu – teda nie je „všemohúci“. Ľudia si často predstavujú Božiu „všemohúcnosť“ v zmysle všepôsobnosti. Ak by Boh „robil všetko a bol, toho príčinou“, potom by niesol zodpovednosť aj za terorizmus, hladomor, rakovinu, Osvienčim atď. Uctievanie takejto „všemohúcnosti“ by prišlo rovnaké ako „zbožstvovanie kata“ (Dorothee Sölle)  Nie, Božia „všemohúcnosť“ je iného druhu: je to sila Jeho stvoriteľskej a uzdravujúcej lásky. Táto „moc“ nerobí všetko a nemôže všetko, ale len to, čo jej zodpovedá. Nie je to prázdna mocnina, ale sila lásky.“

Keď sa v živote vyskytnú problémy, mnohí majú tendenciu obviňovať za to Boha. Aj Bruce, hrdina filmu Božský Bruce (Bruce Almighty), viní Boha za to, že nevie dosiahnuť to, po čom túži. Má pocit: Boh na mňa zabudol, v nebi si „zapol odkazovač a odišiel kamsi na dovolenku“, nestará sa o mňa. Je  ako zlý chlapec s lupou, ktorý mne, úbohému chrobáčikovi, opaľuje tykadlá...

No Pán Boh do života tohto muža zasiahol. Dal mu neuveriteľnú ponuku: Bruce sa na týždeň môže stať sa Bohom. Bude všemohúci. Získa moc nad všetkým – s jednou  podmienkou: musí rešpektovať slobodnú ľudskú vôľu.

Pri sledovaní tohto komediálne natočeného filmu človeku napadne otázka: Čo by som zmenil v osobnom živote, vo svete, v cirkvi, keby som sa aspoň na chvíľu stal  Bohom?    Keby som bol Boh:

- zrušil by som vojny, epidémia a ťažké choroby;

- zariadil by som, aby ľudia nehladovali;

- aby ľudia mali kde bývať a už nebolo  bezdomovcov;

- urobil by som niečo, aby aj chudobní mali šancu, aby rozdiely medzi chudobnými a bohatými neboli také priepastné (najbohatších 26 ľudí sveta vlastní rovnaké množstvo majetku ako polovica populácie:

https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-ekonomika/1877933-najbohatsich-26-ludi-sveta-vlastni-rovnake-mnozstvo-majetku-ako-polovica-populacie-denne-bohatli-o-dve-miliardy);

- odstránil by som rasizmus. Postaral by som sa:

- o zákony bez korupcie;

- aby bolo medzi ľuďmi nimi viac úprimnosti a ľudia plnili svoje sľuby

- aby cirkev bola hodnovernejšia a ľudia sa väčšmi zapájali do služby, ktorú koná.

Dalo by sa ešte uviesť ešte mnohé.

V spomínanom filme Bruce zistil, že byť Bohom nie je ani zďaleka také jednoduché, ako sa na prvý pohľad javí. Síce bolo zábavné, keď Bruce svoje tuctové vozidlo premenil na rýchle športové auto; keď potrestal gang násilníkov alebo pre svoju priateľku stiahol Mesiac z oblohy skoro až na ich balkón. Lenže na druhý deň ráno hlásili v rozhlase, že vplyvom neočakávaného pohybu Mesiaca došlo k mohutným záplavám a o domov prišli tisícky ľudí... Byť Bohom znamenalo, že Bruce mal neustále počúvať a odpovedať na tisícky modlitieb. Poriadne ho z toho bolela hlava a aby si to uľahčil, hromadne odpovedal všetkým na ich modlitbu: „Áno“. V dôsledku toho napríklad v onen deň iba v jeho bydlisku vyhralo v lotérii 400 000 ľudí, avšak iba celkom malú sumu. Vyvolalo to masové nepokoje a násilie v uliciach mesta...

Vskutku, Pán Boh to s nami, našimi nárokmi a požiadavkami, nemá ľahké. Z filmu zaznievajú posolstvá, až prekvapivo súhlasné so zvesťou Biblie:
- Pán Boh má na zodpovednosti oveľa viac, ako by sme čakali.
- Je dobre, keď Boh zostane Bohom a človek človekom – sú to nezameniteľné úlohy.
- Nie všetko, čo chceme, je dobré.
- Ani veľká moc bez lásky, nás neurobí šťastnými.
- Šťastie zažijeme, keď budeme myslieť na šťastie druhých.
- Nemali by sme Boha pokúšať.
- Boh tu nie je preto, aby sme Ho dirigovali, ale aby sme Mu verili.

Aj hrdina filmu spoznal, že najťažšie je, ako spojiť to,  aby nás milovali a  pritom zachovať slobodnú vôľu ľudí.

Pán Boh pre nás robí nesmierne mnoho. Na svoju lásku od nás očakáva odpoveď, no ponecháva nám slobodnú vôľu.

Vždy nanovo sa potrebujeme rozhodovať, komu budeme veriť:

Či hlasu úlisnej bytosti pokušiteľa, ktorý vraví: Nesmieš žiť tak podriadene a skláňať sa pred Bohom. Pomôžem ti presadiť sa. Budeš ako Boh (por. 1. Mojžišova 3, 4 – 5). Budeš skutočne žiť. Ak nebudeš počúvať a poslúchať Boha, môžeš získať to, čo ti Boh nechce dať. Budeš slobodný, šťastný... – Alebo či uveríme láske, ktorú nám Boh preukázal v Ježišovi, keď nevinný Boží Syn zomrel za naše hriechy. Ako by nám nedaroval s Ním všetko? (Rímskym 8, 32) Keď Pán Boh za nás vydal svojho Syna, neodoprie nám nič, čo potrebujeme!

Neverme tomu, kto nám slobodu ľstivo a falošne maľuje ako nezávislosť na Bohu.

Kto sa Bohu obráti chrbtom – nezíska, naopak, stratí: odcudzí sa Bohu, ľuďom i sebe samému. Nepochybujme o Božej dobrote, o tom, že všetko, čo sa deje v žití tých, ktorí milujú Boha, slúži na  dobro (Rímskym 8, 28) 

Usilovať sa byť Bohom, túžiť vymeniť si s Bohom úlohu a nazdávať sa, že my to zvládneme lepšie, je naivné a nemúdre. Filmový hrdina Bruce po týždni veľmi rád odovzdáva Bohu Jeho moc späť. Spoznáva, že prehral, skláňa sa pred Bohom. Uznáva:  Je dobré a múdre, keď Boh zostane Bohom a človek človekom. Veď na Ježišovi nám Pán Boh dokázal, že svojich božských nárokov sa nedomáha na náš úkor, ale zriekol sa slávy (Filipským 2, 5 – 8), stal sa človekom, na seba dobrovoľne vzal trest, ktorý patril nám a kvôli tomu smieme byť spravodliví v Božích očiach. Skláňať sa pred Ním – naším Pánom a Bohom Ježišom Kristom – uznať, že On nás má rád a vždy chce naše dobro, je základom požehnaného a zmysluplného života. Vyvoľme  si tento život.

Texty k štúdiu:  1. Mojžišova 3. kapitola; Jób 42, 1 – 6; Rímskym 8, 28 . 31 – 32  

Pramene: Dr. Burghardt Krause: Cesta do krajiny viery (vydal Východný dištrikt ECAV na Slovensku v Prešove 2019); Bengt Pleijel: Ako bolo na počiatku (vyd. Polárka, Vavrišovo 2001); Kolektív autorov: Biblia s aplikáciami pre život – Nový zákon (vyd. MBS – Slovensko, Bratislava 1999): Martin Šefranko, evanjelický a. v. farár