Mravec

Mravec

Obrázok, na ktorom známy japonský fotograf Eko Adiyanto zachytil mravca nesúceho v zuboch húsenicu, ktosi nazval Dávid a Goliáš. Zrejme nikomu z nás nie je potrebné vysvetľovať prečo. Biblický príbeh o malom chlapcovi, ktorý kameňom a prakom porazil obra, je totiž veľmi známy. Asi celkom podobne ako fakt, že mravec dokáže uniesť až 50-krát viac ako sám váži. To ako keby človek zdvihol a niesol slona. Je ale toto to, čo od nás dnešné slová z knihy Prísloví chcú? Chce Boh, aby sme nosili slony? A aký by to všetko malo zmysel? A naše otázky a snáď aj akési odpovede by mohli celkom pokračovať. Ale čo ak dnes sa mi nechce nič, ani len prstom pohnúť... Veď napokon žiadne jedenáste prikázanie, ktoré by znelo Nezlenivieš! alebo Pamätaj, že budeš od svitu do mrku pracovať! predsa neexistuje. Čomu nás teda chce toto Božie Slovo naučiť?
V prvom rade nás pozýva pozorovať mravca. Nie to, ako dokáže uniesť v zuboch celú húsenicu, či ak by sme chceli, celého slona, ale to, aký je vo svojom konaní a počínaní. Iste, to, že vie uniesť aj obrovské bremeno je celkom známy fakt, ale poznáte aj tie ďalšie? Napríklad to, že také mravenisko, a celá mravčia kolónia, je vlastne vysoko organizovaným spoločenstvom, kde ma každý svoje miesto a pracuje na tom, aby všetko v mravenisku fungovalo, dokonca ku prospechu celej kolónie? Jeden zo zaujímavých článkov hovorí tiež o veľkom význame mravcov pre pôdu, jej prekyprenie a živiny. Keďže mravce vo svojom a na svojom mravenisku pracujú, neustále zvyšujú kvalitu prostredia, v ktorom žijú a tým napomáhajú k tomu, aby sme mali zdravú pôdu vlastne my všetci. Alebo, že mravce majú na základe feromónov veľmi zaujímavý a spoľahlivo fungujúci komunikačný systém, čo znamená, že ich pachové signály dokážu zmobilizovať, uchrániť, pomôcť, nájsť zdroj potravy, či odhaliť nebezpečenstvo? Ak si pre svoje životy vezmeme príklad z takýchto obyčajných mravcov, môžu nás toho naučiť veľmi veľa. To, aké je dôležité pracovať, či robiť veci pre dobro nás všetkých. To, že práca každého z nás je hodnotná a prináša úžitok celej spoločnosti, ale aj každému jednému z nás. To, že komunikácia, vzájomné rozprávanie a zdieľanie sa, je to, čo nás v živote posúva, chráni a vedie v mnohých ohľadoch. To, že mravec nepotrebuje kráľa, kapitána ani nadriadeného, kto by na jeho prácu a výkon dozeral. Mravec pracuje vtedy, keď to je potrebné a možné, v lete, aby sa pripravil na zimu. To, že v živote niekedy potrebujeme aj pomoc iných, ale aj to, že vidieť a pomôcť niesť bremená iných nie je len gesto. A snáď aj to, že odpočinok je pri práci a namáhaní občerstvujúci, osviežujúci a aj veľmi potrebný. Na jednom z malinkých stvorení z Božej stvoriteľskej palety nás tak náš láskavý nebeský Otec učí ako byť múdrym, rozvážnym, usilovným, disciplinovaným, komunikatívnym, spoločenským aj láskavým človekom.
Milí priatelia,
prajeme Vám, aby bol ďalší rok vášho života naplnený múdrosťou, o akej v dnešných slovách uvažoval Šalamún.
Nech ste silní, aby ste všetky svoje bremená zvládali uniesť, ale aj odvážni pomôcť či o pomoc požiadať. Nech Vaša cesta, ako hovorí známe slovenské príslovie, vždy leží na konci jazyka.
A tiež, aby ste dokázali pilne a usilovne pracovať, no zároveň si vždy našli čas aj pre odpočinok. A k tomu dodávame, že svätiť znamená odpočívať s Pánom Bohom.
Pán vás žehnaj!