Kázeň k Veľkonočnej nedeli

Kázeň k Veľkonočnej nedeli

Pomodlime sa:
Pane, Ty´s plnosť života,
vzkriesením víťaz nad smrťou
ó, daj aj nám Tvoja dobrota
zvíťaziť nad smrťou našou. Amen.

Slovo Božie je napísané v 1. liste Tesalonickým 4, 14 takto: „Lebo keď veríme, že Ježiš umrel a vstal z mŕtvych, tak aj Boh privedie spolu s Ním všetkých, ktorí umreli v Ježišovi.“ Amen.

Milí bratia a sestry,

v dnešný deň si pripomíname vzkriesenie Pána Ježiša. Vďaka Kristovmu vzkrieseniu máme aj my nádej v naše vzkriesenie. Vo všeobecnej viere kresťanskej vyznávame: Verím...tela z mŕtvych vzkriesenie...Vieme, čo sa skrýva za týmito slovami? Uvedomujeme si význam a hĺbku toho, čo vyznávame?

Vzkriesenie mŕtvych znamená oživenie tela - nie však starého, ale osláveného tela -, spojenie tohto tela s duchom (dušou) a úplné odstránenie smrti. (1 K 15,26; 1 K 15, 42 - 44) Uskutoční sa tak pri druhom príchode Ježiša Krista k súdu, ktorý svojim slovom vzkriesi všetkých mŕtvych. (2 K 5,10)

Viera vo vzkriesenie tela z mŕtvych narazila už v staroveku na mnohých odporcov. (Sk 17, 18. 32) Apoštol Pavel musel dokonca venovať celú 15. kapitolu vo svojom prvom liste Korintským kresťanom, aby hájil tela z mŕtvych vzkriesenie. Podobne robili aj mnohí kresťanskí apologéti. (Theophilus z Antiochie, Athenagoras, Justinus Martyr) V priebehu dejín  spoznávame hlavne prívržencov deizmu a materializmu, ktorí sa stavali proti vzkrieseniu mŕtvych. Aj v súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa pri otázke tela z mŕtvych vzkriesenia len pousmejú a neveriacky pokrútia hlavou.

Tu sa však musíme pýtať: Či je pre Boha, ktorý stvoril svet i človeka, nemožné vzkriesiť mŕtvych? Či je nemožné Bohu, aby všetky ľudské telá, ktoré tak predivným spôsobom sformoval, znovu oživil? Veľmi pekne hovorí o tom francúzsky filozof a matematik Pascal: Nemôžem porozumieť, prečo by malo byť ťažšie veriť v tela zmŕtvychvstanie ako vo stvorenie. Či je ťažšie človeka znovustvoriť ako ho stvoriť? 

Podobne Benjamin Franklin vyjadril svoj kladný postoj k vzkrieseniu tela z mŕtvych, keď si dal na hrob napísať nasledovné slová: Tu leží telo Benjamina Franklina, pokrm červov, podobné doskám starej knihy, ktorej obsah je vytrhnutý a olúpený o svoje písmo a pozlátenie. Ale tá kniha (ako on veril) vyjde v novom a krajšom vydaní, ktoré od autora bude upravené a opravené. 

Bratia a sestry, naša viera vo vzkriesenie tela z mŕtvych opiera sa predovšetkým o zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Ono je základným kameňom kresťanskej viery a nádeje, „lebo keď veríme, že Ježiš umrel a vstal z mŕtvych, tak aj Boh privedie spolu s Ním všetkých, ktorí umreli v Ježišovi.“ (1Tes 4,14) Vzkriesenie Pána Ježiša je historickou udalosťou. Apoštol Pavel už v spomínanej 15. kapitole v prvom liste Korintským dokazuje Kristovo zmŕtvychvstanie Písmom Svätým a historickými dokladmi. Pavel hovorí o svedectvách mnohých, ktorí videli Krista po vzkriesení. Dokonca uvádza aj ich mená. Spomína 500 mužov, z ktorých mnohí asi 25 rokov po zmŕtvychvstaní Ježiša ešte žili.  Práve zvesť o vzkriesení Pána priviedla v Korinte mnohých ľudí k viere v Ježiša Krista. Na tomto fakte, na tejto veľkonočnej udalosti je založená kresťanská cirkev.

Veríš tomu, milý brat, milá sestra? Veríš v zmŕtvychvstanie Ježiša Krista? Skutočne veríš, že tvoje telo raz bude vzkriesené?

Farár v susednom meste sa cítil stále akýsi unavený. Už viac ako rok navštevoval lekára, no ten dlho nič vážne nezistil. V jeden deň však zazvonil telefón a po zdvihnutí sa ozvalo: „Máte rakovinu.“ Chemoterapia a ožarovanie nastúpili do boja s rakovinou, ale dlho skrývaná choroba sa rozšírila aj napriek liečbe a dostupnej medicíne. Farár už nemal veľa času. Napriek častej bolesti, vyčerpaniu, chorľavosti a strate váhy, stále vykonával svoje poslanie a viedol bohoslužby. Keď choroba trošku ustúpila, jeho služba nabrala nový smer: „Zisťujem, že moja viera je skutočná. Boh je so mnou a ja viem, že nie som sám,“ povedal pred zhromaždením.

Farárove posledné mesiace boli plné viery v slove aj v skutku. Bol radcom, staral sa o zbor, ukazoval smer a spolucítil s chudobnými. Jeho pevne zakorenená viera jasne svietila aj cez chorobu a neúprosne sa blížiacu smrť. V poslednej kázni v pôstnom čase povedal: „Ja viem, že už stojím zoči – voči vlastnému Veľkému piatku, ktorý môže prísť v každej chvíli. Ale vďaka Bohu, že cez Ježiša Krista prichádza aj moje Veľkonočné ráno!“

Farár zomrel skôr, ako by videli Veľkonočnú nedeľu v kalendári, ale určite pozdravil víťazného Pána. Jeho pohreb v preplnenom kostole bol vlastne oslavou. Pohrebné zhromaždenie ukončil spevokol, ktorý zaspieval na farárovu žiadosť pieseň „Keď spasení tam v nebesiach...“ Slzy nám tiekli po lícach. Predsa len sme sa všetci spojili vo vedomí, že vďaka Kristovmu vzkrieseniu máme aj my istotu, že raz...“spasení tam v nebesiach budeme pred Ježišom stáť.“

Milí bratia a sestry, ak teda vyznávame, že veríme ...tela z mŕtvych vzkriesenie..., sme presvedčení o tom, že v oslávenom tele vzkriesený Ježiš Kristus je zárukou nášho vlastného zmŕtvychvstania a oslávenia. Lebo Ten, ktorý Krista Ježiša vzkriesil z mŕtvych, aj naše smrteľné telá oživí svojim Duchom...(R 8, 11) Amen.

Pomodlime sa:

Víťazný Pane, ktorý si pretrhol putá smrti a vstal si z mŕtvych v moci a sláve, prichádzame k Tebe, aby sme Ti poďakovali za smrť, ktorú si podstúpil namiesto nás a za vzkriesenie, ktoré je istotou nášho vzkriesenia. Voláme dnes so všetkými veriacimi: Vďaka Bohu, ktorý nám dal víťazstvo v našom Pánovi! Amen.

ThDr. Janka Miháliková

- s použitím viacerých zdrojov