Pripomíname si 1700. výročie Nicejského koncilu

Pripomíname si 1700. výročie Nicejského koncilu

V dnešný deň – 20. mája – v roku 325 n.l. sa v meste Nicea, neďaleko Konštantínopola (dnešný Istanbul) začal 1. ekumenický koncil, ktorý vošiel do dejín pod menom Nicejský koncil. Trval pravdepodobne do 25.júla 325. Celý kresťanský svet si tento rok pripomína jeho 1700. výročie.

Nicejský koncil bol prvým, veľkým, ekumenickým (celosvetovým) stretnutím zástupcov kresťanstva, na ktorom sa zišli biskupi, kňazi a diakoni z východných aj západných častí Rímskej ríše. Nicejský koncil položil základné kamene toho, čo je dodnes kresťanská viera. Základné pravdy kresťanskej viery vyjadril v kréde – vierovyznaní, ktoré v jeho upravenej forme z roku 381 z 2. ekumenického koncilu – používame a modlíme sa dodnes.
 
Svetový luteránsky zväz a Pravoslávna cirkev v kontexte 1700. výročia Nicejského koncilu vydali minulý rok ako jedno z významných ovocí viac než 40 rokov medzinárodného ekumenického dialógu medzi evanjelikmi a pravoslávnymi Spoločné vyhlásenie o filioque. Jeho slovenský preklad aj s prekladom komentára, ktorý k nemu pripravil Svetový luteránsky zväz, bude v blízkej dobe k dispozícii slovenskej verejnosti.

Rada našej partnerskej Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike (ELCA) Spoločné vyhlásenie jednohlasne prijala a schválila na svojom nedávnom zasadnutí a odporučila ho na prijatie Celocirkevnému zhromaždeniu ELCA. ELCA zároveň k Spoločnému vyhláseniu pripravila študijného sprievodcu pre duchovných a cirkevné zbory, ktorý je dostupný online na stiahnutie.

Tento Študijný sprievodca obsahuje aj Poriadok bohoslužby so zameraním na Nicejské vierovyznanie v kontexte evanjelicko-pravoslávneho Spoločného vyhlásenia o Filioque. Pri príležitosti dnešného sviatku 1700. výročia začatia Nicejského koncilu vám túto liturgiu ponúkame v preklade do slovenčiny, ako príležitosť k duchovnému prehĺbeniu našej viery a jej základného obsahu vyjadreného v Nicejskom vierovyznaní.

Pozývame vás využiť tento bohoslužobný materiál – v celku alebo len jeho vybrané časti – či už v tomto období najbližších dvoch mesiacov, kedy pred 1700 rokmi prebiehal 1. ekumenický koncil v Nicei, alebo počas celého roka, či aj mimo časových hraníc tohto výročia. Liturgiu možno využiť na modlitebnú pobožnosti v rámci aktivít cirkevného zboru a rovnako tak aj na ekumenické stretnutia. Tam, kde je to možné, je obzvlášť vhodné využiť tento materiál na ekumenickú bohoslužbu s pravoslávnymi bratmi a sestrami. Veľmi vhodnou príležitosťou na využitie materiálu je tiež nedeľa Svätej Trojice, ktorú budeme v blízkej dobe sláviť (tento rok 15.6.2025). Námety na príhovorné modlitby, ktoré sú súčasťou liturgie, možno obmeniť, upraviť a prispôsobiť príležitosti, miestnemu kontextu a aktuálnym potrebám.

Nech náš láskavý Trojjediný Boh požehná oslavy tohtoročného okrúhleho výročia, ktoré si pripomína celá kresťanská cirkev, a použije si ich na prehĺbenie našej viery, kresťanskej jednoty a svedectva o evanjeliu Božieho Syna Ježiša Krista.