Dlháň, Štefan (1921 − 1986)

Dlháň, Štefan (1921 − 1986)

Štefan Dlháň bol prvý piešťanský evanjelický a. v. farár po znovuobnovení cirkevného zboru. Narodil sa 26. 4. 1921 v Babinci ako syn evanjelického učiteľa z Vrbového.
Prejavil sa ako horlivý kňaz, ktorého práca bola aj v piešťanskom CZ požehnaná, hoci v Piešťanoch pôsobil len štyri roky. S láskou sa venoval vyučovaniu náboženstva, kritizoval skutočnosť, keď náboženská výchova bola vytláčaná zo škôl. Viedol zborový spevokol. Zaviedol evanjelizačné týždne s prednáškami teologických profesorov i susedných farárov. Organizoval zájazdy do iných cirkevných zborov. Založil zborovú kroniku a knižnicu.

Veľa organizačnej práce vykonal aj pri zvolaní konferencie ev. kňazov a Spolku ev. a. v. kňazov na Slovensku, ktorá sa konala v Piešťanoch v roku 1949. Táto konferencia je pamätná v tom, že prijala dokument tzv. Piešťanský manifest, ktorý bol reakciou farárov na návrh zákona o štátnej úhrade osobných a vecných nákladov cirkví. Spolok ev. kňazov kritizoval, že návrh bol robený bez toho, aby bola vyžiadaná mienka a spolupráca Ev. a. v. cirkvi. Kňazi argumentovali, že prispievať na vydržiavanie cirkvi je nielen povinnosťou, ale i právom jej členov.

Toto všetko bolo príčinou odňatia štátneho súhlasu pre kňazské pôsobenie farárovi Štefanovi Dlháňovi v Piešťanoch, a to dňom 4. 2. 1953. Bol preložený do CZ Roštár v Gemeri, ale v júli toho istého roku musel odísť aj odtiaľ. S rodinou sa presťahoval do Pribyliny, kde vykonával popri civilnom zamestnaní aj kantorskú službu. Zomrel 17. 4. 1986 v Pribyline.

Štátne orgány v „jeho veci“ uvádzali nasledujúce dôvody: vraj sa kriticky stavia k cirkevnej politike, cirkevným spevokolom odviedol mládež od ČSM /Československý socialistický zväz mládeže/, že konal služby Božie v nedeľu, keď mali byť ľudia na žatve a na poliach JRD /Jednotné roľnícke družstvo/.

Štefan Dlháň sa písomne odvolal a uviedol nasledujúce skutočnosti: poukázal na to, že sa nedodržiaval zákon č. 95/1948, podľa ktorého škola je povinná starať sa o náboženskú výučbu žiakov, ale na školách sa otvorene bojuje proti náboženstvu. V prípade vykonávania služieb Božích počas žatvy služby Božie vykonal, ale poukázal aj na to, že kiná, koncerty, športové podujatia sa aj napriek žatve konali ako inokedy. K výčitke, že odvádzal mládež od ČSM, poznamenal: „Cirkevný spevokol sa stretával v nedeľu, nikoho som tým neodvádzal od ČSM.“ Štefan Dlháň zostal napriek všetkým prekážkam verný Pánu Bohu a našej Evanjelickej cirkvi a. v. až do smrti.