Nominácie na ocenenie Vojenský čin roka

Nominácie na ocenenie Vojenský čin roka

V rámci 14. ročníka ankety Vojenský čin roka dostalo Ministerstvo obrany SR 23 námetov od občanov na ocenenie vojakov. V kategórii Pomoc verejnosti je nominovaný aj pplk. Milan Gajdoš, riaditeľ správy Ústredia ekumenickej pastoračnej služby OS a OZ SR.
Medzi nominovanými dominovali vojaci za pomoc pri povodniach a vojenskí policajti za pomoc verejnosti mimo služby. Mimoriadne skutky a nezištné činy vojakov nenechali širokú verejnosť ľahostajnou. „Som rád, že statočné činy vojakov nezostali bez povšimnutia. Zároveň si však myslím, že vďaka a morálne ocenenie patrí všetkým príslušníkom Ozbrojených síl, ktorí v uplynulom roku obetavo pomáhali pri povodniach či zosuvoch pôdy, nielen tým, čo sa dostali medzi nominovaných," povedal minister obrany Ľubomír Galko.

Anketa má už známych nominovaných - po troch v každej kategórii. Laureátov v jednotlivých kategóriách rezort obrany zverejní začiatkom mája počas slávnostného galavečera.

Vojenský čin roka je už pravidelná akcia rezortu obrany. Delí sa na tri kategórie: záchrana života, pomoc verejnosti, priateľ armády. Z nominovaných statočných skutkov bude vyberať porota v zložení: prezident Ivan Gašparovič, premiérka Iveta Radičová, predseda parlamentu Richard Sulík, minister obrany Ľubomír Galko a ďalších šesť predstaviteľov Ministerstva obrany SR a Generálneho štábu Ozbrojených síl.

Anketu iniciovala pred 14 rokmi redakcia armádneho vysielania Slovenského rozhlasu. Cieľom je spoločensky a morálne oceniť príslušníkov rezortu obrany, ktorí nezištne pomohli iným, hoci možno ani nemuseli.

Podplukovník Milan Gajdoš je nominovaný v kategórii Pomoc verejnosti. Osobne inicioval a v spolupráci s Evanjelickou diakoniou a Ministerstvom obrany SR dokázal za posledné dva roky zaslať do Afganistanu humanitárnu pomoc v hodnote 250-tisíc eur. Napriek tomu, že to nie je v popise jeho práce, systematicky organizuje humanitárnu pomoc pre Afganistan. Zimné doplnky, topánky, tenisky či svetre boli v Afganistane v troch zásielkach doručené tým najchudobnejším. Napríklad pre utečencov neďaleko tábora Pol et Khomri v provincii Baglan, kde žije v utečeneckých táboroch približne 40-tisíc ľudí. Podobne s pomocou slovenských a amerických vojakov, ako aj neziskovou organizáciou US – Aid dokázal doručiť humanitárnu pomoc ľuďom v okolí Tarin Kowtu, kde tiež pôsobia aj slovenskí vojaci. Navyše v roku 2010 za asistencie tímu civilno-vojenskej spolupráce (CIMIC) na veliteľstve Stred v operácii KFOR zaslal zo Slovenska sto školských lavíc do škôl v kosovskom Obiliči.

Zdroj: TASR