Spomíname na vzácnych evanjelikov: Martin Kukučín

Spomíname na vzácnych evanjelikov: Martin Kukučín

Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, sa narodil 17. mája 1860 v Jasenovej, teda pred 160.timi rokmi.

Po absolvovaní štúdií na viacerých slovenských gymnáziách pôsobil v Jasenovskej základnej škole ako učiteľ. Neskôr vyštudoval za lekára na Karlovej univerzite v Prahe. Po ťažkostiach získať zamestnanie, prijal ponuku odísť do Dalmácie (Chorvátsko).

V Chorvátsku sa oženil s Pericou Didolić. Tu pôsobil ako lekár. Neskôr aj v juhoamerickom Čile, kde pôsobil najprv meste Santiago a neskôr v Punta Arenas, kde bola početná chorvátska menšina.
Po vzniku Československa začína pomýšľať na návrat do vlasti, čo uskutočnil v lete 1922. Dlhoročná odlúčenosť od vlasti i dôverný vzťah k Dalmácii spôsobili, že v rokoch 1923 – 1925 žil striedavo v chorvátskych kúpeľných mestách a v Martine
Postupne sa začal venovať aj literárnej tvorbe. Medzi najvýznamnejšie diela patria: Rysavá jalovica, Neprebudený, Mladé letá, Keď báčik z Chochoľova umrie, Na podkonickom bále, Dies irae, Dom v stráni, Mať volá.

Zomrel 21. mája 1928 v chorvátskom Pakraci. V tom istom roku boli jeho telesné pozostatky prevezené na Slovensko a 29. októbra 1928 bol tento najvýznamnejší predstaviteľ slovenského literárneho realizmu pochovaný na martinskom Národnom cintoríne.

Zaujímavosť: Počas svojho života spomínal na svoju rodnú obec tým, že písal poviedky, ktoré boli z časti pravdivé. Matej Bencúr stále myslel na svoj rodný kraj a vyplýva z toho aj zmena jeho mena. Ako umelecké meno si dal Martin Kukučín. Na slovenských dedinách mali takmer všetci s podobným rodom rovnaké mená a občas sa nedalo zistiť, ktorý z Jánov Bencúrov sa myslí napr. pri doručení pošty. Hovorí sa, že matku Martina Kukučína prezývali „kukučka“...