Pamätnica osobností 2020 odštartovala Pokladom Inkov

Pamätnica osobností 2020 odštartovala Pokladom Inkov

Po veľmi pozitívnych odozvách na celoročné podujatie Pamätnica osobností 2019, ktoré sa konalo na pôde Cirkevného zboru Moravské Lieskové pripravil na prelome rokov miestny duchovný pastier harmonogram tohtoročného celoročného podujatia Pamätnica osobností 2020. Má za cieľ motivovať ľudí k záujmu o významné osobnosti, ktoré formovali naše dejiny a pochádzali z evanjelického, respektíve protestantského prostredia. Tento rok chceme priblížiť život a dobu učiteľa národov, Jána Ámosa Komenského.

Prvým podujatím v opätovnej kooperácii so Spojenou školou Moravské Lieskové sa udialo v utorok 18. februára, keď sme navštívili unikátnu výstavu Poklad Inkov na Výstavisku v Brne.  S veľkými očakávaniami a radosťou sa ku nám pripojili viacerí žiaci zo ZŠ v Bošáci pod obetavým vedením pani farárky Janky Drottnerovej. Samotná expozícia bola možná, len na základe súhlasu peruánskeho prezidentka, ktorý schválil dočasnú dislokáciu mnohých vzácnych zlatých artefaktov mimo územia štátu. Táto skutočnosť bola akcentovaná počas celej doby prehliadky všadeprítomnými ozbrojenými ochrankármi a kamerovým systémom.  Napriek tomu sa mohli žiaci, učitelia i rodičia kochať precízne spracovanou prezentáciou zachytávajúcou život, sociálne podmienky Indiánov Latinskej Ameriky, najmä však desiatkami zachovaných exponátov zo zlata. Jednalo sa jednak o dekoračné, intronizačné či kultické predmety staré stovky rokov.

Ešte počas cesty do Brna organizátor exkurzie vyhlásil súťaž, kto dokáže odhaliť spojitosť medzi témou výstavy – zlatom z Ameriky a (evanjelickým) náboženstvom , či okolnosťami života J. A. Komenského.  Pri spiatočnej ceste sa spoločnými silami podarilo rébus vyriešiť. Vzhľadom k tomu, že v 16. – 17. storočí bolo koloniálnou veľmocou Španielsko ,ovládané katolíckou dynastiou Habsburgovcov, títo drancovaním  zlata zo Strednej a Južnej Ameriky pomáhali financovať náboženské spory proti protestantom, vrátane 30. ročnej vojny. Práve kvôli týmto náboženským a politickým pomerom musel aj Komenský opustiť vlasť. Teda násilím získané zlato na jednom kontinente financovalo násilie na kontinente druhom. Veríme, že výstava o zlate Inkov sa stala poučením pre všetkých účastníkov. Nie zlato, nie násilie, ale pravá múdrosť od Pána Boha kiež formuje mladé duše bez ohľadu na vek, tak ako to chcel už Komenský, lebo: „Nadobudnúť múdrosť je lepšie ako rýdze zlato, zadovážiť si rozumnosť je vzácnejšie ako striebro.“ (Prís 16,16)

Záverom zostáva láskavá ponuka ďalších podujatí v zbore Moravské Lieskové v rámci pamätnica osobností 2020: v apríli zájazd na premiéru divadelnej hry Jozefa Hollého Kubo na doskách SND v Bratislave, v máji už po 7. raz návšteva miesta spätého s Komenským na Slovensku – Skalice na Záhorí, v júni slávnostné vyhodnotenie a vernisáž ocenených autorov V. ročníka bienále súťaže amatérskej fotografie  - memoriál Jozefa Hollého, v septembri veľký okruh po stopách J. A. Komenského na Morave.

Galéria k článku

Bc. Viera Macová