Konšpirácie- konferencia Trnavskej univerzity

Konšpirácie- konferencia Trnavskej univerzity

Konšpiračné teórie patria medzi tie akútne spoločensko­‑kultúrne výzvy, ktoré si pre svoju celospoločenskú závažnosť vyžadujú neodkladnú odpoveď odborníkov, politikov, médií a verejnosti. Hlavným cieľom stretnutia odborníkov na medzinárodnej úrovni je navrhnúť možnosti prevencie konšpiracionizmu v rôznych oblastiach spoločenského života, vrátane štátnej správy, vzdelávacieho systému, tretieho sektora, cirkví a náboženských spoločností a to na platforme zjednotenej spoločnou spoločenskou zodpovednosťou štátnej správy, akademického prostredia a občianskej spoločnosti. Trnavská univerzita zorganizovala konferenciu s názvom: Konšpiračné teórie a ich rozlíšenie.

Hlavnými organizátormi bola Trnavská univerzita v Trnave I Pedagogická fakulta I Katedra pedagogických štúdií, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky I cirkevný odbor a Univerzita Karlova v Prahe I Husitská teologická fakulta I Katedra religionistiky. 

Prvé konšpirácie pochádzajú z antiky a týkajú sa židovstva. Naplno sa začali šíriť až v súčasnosti, v modernej dobe internetu. Rozdeľujú rodiny, ničia dlhoročné priateľstvá. Podľa odborníkov je internet vo veľkej miere neregulovateľný. Práve anonymita webu poskytuje konšpirátorom ochranu. Konšpirátori sú manipulátori, ktorí upravujú mienku vo svoj prospech. Začnú všeobecnými pravdami, pokračujú presadzovaním vlastných názorov. Vytvárajú o sebe dojem anjela svetla, no stávajú sa anjelmi temnoty. Snahou organizátorov medzinárodnej konferencie bolo navrhnúť možnosti prevencie.  

Konšpiráciam sa darí všade tam, kde je verejnosť nespokojná s vládnou mocou a celkovou situáciou v krajine. Koronavírus aj vojna na Ukrajine prispeli k ešte väčšej frustrácii. Konšpiračné teórie majú za cieľ vyvolať v človeku úzkosť a paranoju. Podľa výskumov, ľudia, ktorí im skutočne veria sú tiež ochotní ich ďalej šíriť, pričom to vnímajú aj ako službu verejnosti. V súčasnosti najznámejším súborom konšpiračných teórií je QAnon.

V popoludňajšej časti programu bola pripravená diskusia moderovaná Imrichom Gazdom, kde sa stretli odborníci z kresťanskej, židovskej a islamskej obce na Slovensku.