Európska konferencia pre evanjelickú cirkevnú hudbu v Budapešti 2022

Európska konferencia pre evanjelickú cirkevnú hudbu v Budapešti 2022

Spoločenstvo Európskej konferencie pre evanjelickú cirkevnú hudbu každoročne organizuje svoje stretnutie, na ktorom rieši rôzne problémy a otázky týkajúce sa cirkevnej hudby. Tohtoročná konferencia sa uskutočnila v Budapešti a poskytla delegátom dokonalý obraz o úrovni cirkevnej hudby v maďarskej evanjelickej a reformovanej cirkvi.


Otvorenie konferencie sa uskutočnilo v slávnostnej sieni v Károlyi-Csekonics paláci. Delegátov privítali brat biskup reformovanej cirkvi Zoltan Balog a evanjelický brat biskup Dr. Tamás Fabiny. Počas celého pobytu v Maďarsku sme si mohli všimnúť nádhernú spoluprácu evanjelickej a reformovanej cirkvi, ktoré organizujú viaceré spoločné podujatia. Rovnako tak celú konferenciu mali na starosti vedúci cirkevnej hudby z oboch cirkví Zsuzsana Kinczler, Gergely Finta a Tamás Bódiss.  

Súčasťou evanjelického kostola Deak tér v Budapešti je aj komplex evanjelických budov, medzi nimi evanjelické múzeum a evanjelické gymnázium. Na začiatku obhliadky spomínaných ustanovizní mali delegáti konferencie príležitosť oboznámiť sa s krátkou históriu maďarského národa, ako aj s príchodom protestantizmu na územie Maďarska. Predstavené nám boli aj viaceré významné osobnosti z evanjelického prostredia. Súčasťou prehliadky evanjelického gymnázia, bola aj účasť na vyučovacej hodiny spevu, kde učiteľ veľmi pútavým spôsobom pracoval s deťmi a učil ich spevu z nôt, presnosť intonácie, rytmu, metra a ďalšie nuansy vokálnej interpretácie. Riaditeľ evanjelického múzea nám predstavil exponáty, medzi ktorými nechýbal Tranoscius, Škultétyho partitúra, kalichy, rúcha a rôzne iné predmety, ktoré používali aj Slováci žijúci v Budapešti. Osobne som mal zvláštny, blažený pocit, keď som videl posvätné nádoby z 18. storočia, z ktorých mohli aj moji priami predkovia na ceste na Dolnú zem, prijímať sviatosť Večere Pánovej.

Odborná časť konferencie sa týkala predstavenia evanjelického hudobného domu a systém Školy cirkevných hudobníkov, v rámci ktorej vzdelávajú evanjelických kantorov v Maďarsku. Rozsiahly dom (Mandák villa) v mestečku Fót, ktorý zdedila evanjelická cirkev slúži iba kantorským účelom a disponuje viacerými píšťalovými organmi, harmóniami a inými nástrojmi. Prebiehajú tam viacdňové kantorské kurzy, ktoré sú systematické a v pravidelných intervaloch.

V prednáškovej časti konferencie sme sa oboznámili s novým reformovaným spevníkom. Spevom a notovými ukážkami nám boli predstavené viaceré chorály v ich historických premenách. V novom spevníku sú uvedené aj novšie varianty piesní, ktoré sa od nemeckého originálu dosť odlišujú, čo je na škodu veci, keďže pôvodné melódie sú jednoznačne cennejšie než zľudovené varianty.  

V ďalšej prednáške sme sa mohli oboznámiť s historickým vývojom organov v Maďarsku. Prednášajúcemu Dávidovi Homolyovi však nepostačili súčasné hranice štátu a tak svoju prednášku oprel o mapu pôvodného podkarpatského kráľovstva Uhorska (zahrňujúce dnešné územie Rumunska, Slovenska, časť Chorvátska a Slovinska) a tam už tej histórie bolo nadostač. Nešťastným osudom vraj bolo, že osmanskí Turci obsadili dnešné územie Maďarska a tak sa organová kultúra na tomto území nemohla voľne rozvíjať. Preto sme sa oboznámili s vývojom organa na Slovensku, aj keď prednášajúci podotkol, že v podstate žiaden slovenský typický organ nevznikol, napriek tomu, že tu pôsobili slovenskí organári! Zmienené boli najstaršie nástroje v Dóme sv. Martina v Bratislave a taktiež sme sa dozvedeli, že v Maďarsku v meste Szár existuje kópia nástroja, ktorý stál v evanjelickom kostole v Levoči. V oblasti dnešného Rumunska sa organy rozvíjali až príchodom maďarského a nemeckého obyvateľstva na toto územie. Potom, podľa slov pána Homoly, v období romantizmu, už bola továrenská výroba veľkých firiem a organ nabral „univerzálne“ charakteristiky romantického štýlu. Napriek všestrannej prednáške je škoda, že sme sa viac nedozvedeli o krásnych a cenných nástrojoch Maďarska, ktoré úžasne zhrnuli pán Solymosi Ferenc a pán Czár Attila vo svojej knihe Magyarország orgonái.

Vrcholný umelecký zážitok sme zažili na dvoch koncertoch cirkevnej hudby. Prvý sa uskutočnil v Reformovanom  kostole na Kalvínskom námestí. Spevácky zbor Psalterium Hungaricum nás očaril nádherným, precíteným, umeleckým spevom. Kostolom zazneli diela maďarských skladateľov Jánosa Vajdu, Lászla Draskóczy, András Gábora Virágh, Zsolta Gárdonyi a ďalších. Jemné precítené tóny predniesli obraz dokonalého Božieho stvoriteľského diela a prinášali úžasnú harmóniu sfér z nebies do duše poslucháča. Bol to nádherný príklad, ako má vyzerať dokonalá umelecká cirkevná hudba.

Druhý koncert usporiadali delegáti konferencie cirkevnej hudby a bol venovaný výraznému cirkevnému hudobníkovi a farárovi Trajler Gáborovi. Koncert sa uskutočnil v Evanjelickom kostole Deák tér a pozostával z organových diel J. S. Bacha, F. Mendelssohna, Kodály Z. a predstavená bola skladba Vigilia, od delegáta z Českej republiky Ladislava Moravetza, ktorý dielo aj sám interpretoval.

Súčasťou konferencie bolo aj predstavenie dvoch novo postavených organov v Evanjelickom kostole na Budíne a v Reformovanom kostole v Pešti. Nástroje boli postavené v štýle neskorého baroka, podľa vzoru organára Gottfrieda Silbermanna. Organisti nám nástroje predviedli a ukázali ich technické, zvukové a farebné možnosti.

Okrem nádherných zážitkov z koncertov, organov, historických poznatkov a architektonických skvostov Budapešti, sme sa mohli tešiť z úžasnej maďarskej kuchyne, ktorá nádherne povzbudila naše chuťové bunky.

Konferenciu európskej cirkevnej hudby ukončili slávnostné kantátové evanjelické služby Božie v Deák tér. Nádherne naštudované Bachove dielo nás povznieslo do výšin a poskytlo mimoriadny duchovný zážitok. Dôsledne pripravené služby Božie poukázali na typické znaky evanjelickej náboženskej kultúry!

Galéria k článku

Janko Siroma